Uçuş Harekat Yöneticiliği

MENU

Programın temel amacı, bireylere gerekli teorik ve pratik eğitimi sağlayarak, dünyanın en kritik endüstrilerinden biri haline gelen ve ülkemizde hızla gelişen Sivil Havacılık sektörüne nitelikli personel kazandırmaktır.

Uçuş Operasyon Uzmanı (Dispeçer), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış geçerli bir lisansa sahip nitelikli bir profesyoneldir. Uçak performansı, yükleme, hava sahası kısıtlamaları ve havaalanı koşullarını dikkate alarak uçuş operasyonlarını planlamak, uygulamak, izlemek ve kontrol etmekten sorumludur. Uçuş Harekât Uzmanı, sorumlu pilotun talepleri doğrultusunda veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendirmek, uçuş akışını takip etmek, acil durum bilgilerini ilgili birimlere iletmek gibi uçuş öncesi, sırası ve sonrası operasyonel süreçlerin yönetiminde görev almaktadır.

Öğrencilerimiz, sivil havacılık sektörü ile ilgili temel bilgileri pratik uygulamalarla edinirler. Mezuniyet sonrasında havayolu şirketleri, havaalanları ve havacılık sektörü ile ilişkili diğer işletmelerde operasyonel birimlerde istihdam edilebilirler. Tüm havacılık programlarımızda Mesleki İngilizce dersleri ile desteklenmiş, sektörün önde gelen firmalarında çalışan akademik kadromuz tarafından yürütülen esnek müfredatımız ile eğitimlerini görmektedirler. Öğrencilere, sektörde staj yapma ve önemli bağlantılar kurma fırsatları sunularak, mezuniyet sonrasında iş bulma süreçlerine destek olunmaktadır.

Eğitim Süresi: 2 Yıl
Puan Türü: TYT
İngilizce Hazırlık: İsteğe Bağlı
Program Türü: Örgün Öğretim
Eğitim Kampüsü: Tuzla Kampüsü
Staj: İsteğe Bağlı

Ders müfredatını görüntülemek için tıklayınız.

Program Danışmanı

Uçuş Harekat Yöneticiliği

Öğr. Gör. Rafet Ertekin

E: rafet.ertekin@okan.edu.tr
T: 0 (216) 677 16 30 #2706
Ofis Bilgisi: Tuzla Kampüsü D Blok 3.Kat D518
Lisans: Anadolu Üniversitesi
Yüksek Lisans: Kocaeli Üniversitesi
Araştırma Konuları: Havacılık Yönetimi, Havacılık ve Uzay Sanayii Kümelenmeleri, Havacılıkta Yapay Zekâ- Siber Güvenlik


Danışma Komitesi

  • Öğr. Gör. Süleyman Sırrı İshakbeyoğlu – Atlas Global OCC Manager- Head of Integrated Operations Control Center – Redstar Aviation Flight Dispatcher
  • Öğr.Gör. Murat Aydoğdu – EASA/JAA 050 Meteorology TR/EN for PPL/CPL/ATPL Ground Instructor Aeronautical/Military Meteorologist Senior Forecaster/ Meteorologist at ATATÜRK Intl.
  • Öğr. Gör. Önder Taşdelen – Pegasus Airlines DCS System Manager
  • Öğr. Gör. Özlem Boztepe – THY Kıdemli Kabin Amiri
  • Öğr. Gör. Zeynep Yamak – THY Kıdemli Kabin Amiri
  • Öğr. Gör. Nilüfer Tellioğlu Şahin – THY Kıdemli Kabin Amiri
  • Dr. Öğr. Üyesi Ebru Bağcı