Anasayfa

MENU

Cinsel Tacize Karşı Önlem ve Destek Çalışmaları Komisyonu (CTÖD)

Okan Üniversitesi, çatısı altındaki herkes için pozitif bir öğrenme, çalışma ve yaşama ortamı sağlamayı taahhüt etmektedir. Bir hak ihlali olmasının yanı sıra suç teşkil eden cinsel taciz ve saldırı üniversitemizde kesinlikle görmezden gelinmez ve tacize hiçbir koşulda müsamaha gösterilmez.

Okan Üniversitesi’ndeki kişiler cinsiyet, cinsel kimlik ve cinsel yönelimlerindeki farklılıklar gözetilmeksizin uyumlu bir şekilde çalışırlar. Üniversite dışından ziyaret amaçlı gelenler de dahil olmak üzere, işçi, yönetici, danışman, misafir, öğrenci veya hizmet tedarikçisi tarafından işlenebilecek tacizin hiçbir türüne izin verilmez.

Cinsel Tacize Karşı Önlem ve Destek Çalışmaları Komisyonu (CTÖD), Okan Üniversitesi’nde 2017 yılından beri faaliyet göstermektedir. Komisyonun faaliyet alanları arasında üniversitede cinsel taciz ve saldırı konusunda farkındalık yaratmak, cinsel tacize maruz kaldığını veya tanık olduğunu düşünen bireylere destek mekanizmaları (güvenlik, psikolojik, disiplin uygulamaları) sunmak, başvuruları tüm aşamalarda takip etmek bulunur.

Komisyona yapılan başvurular sonrası işletilen süreçte şikayette bulunanın kasıtlı olarak yalan söylediğinin ve yanlış beyanlarda bulunduğunun hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kesin olarak anlaşıldığı durumlarda, ilgili yönetmelikler uyarınca disiplin yaptırımı uygulanır.