İstanbul Okan Üniversitesi

Rus Kültür Merkezi

MENU

Günümüzde, Rusya Federasyonu başta olmak üzere resmi dili Rusça olan Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile Türkiye arasında hızlı bir ivmede gelişen ticari ilişkiler, ülkemizin uluslararası arenadaki konumu ve ekonomisinde önemli ve stratejik bir yere sahiptir. Dil eğitimini geniş çerçevede değerlendiren İstanbul Okan Üniversitesi, turizmden inşaat sektörüne, gaz ithalatından tekstil ihracatına kadar çok geniş bir alanda iletişim dili olan Rusçanın öğretilmesi ve Rusya ile kültürel bağların zenginleştirilmesine uygun akademik zeminin hazırlaması amacıyla 19 Aralık 2011 tarihinde İstanbul’daki ilk Rus Kültür Merkezi’ni açmıştır.

Rusya Federasyonu’nun devlet kuruluşu olan Ruskiy Mir Vakfının desteği ile kurulan Rus Kültür Merkezi, bünyesindeki araştırma ve kültürel yayınlarla, alanda çalışan kişilere hizmet vermektedir. Merkezin amacı, Rusya ve BDT ülkeleri ile Türkiye arasında çok yönlü gelişen ilişkilere bilimsel zemin hazırlamak ve kültürel bağların kuvvetlenmesine hizmet etmektir.

2005 yılında Türkiye’deki ilk Rusça Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü açan İstanbul Okan Üniversitesi, bu alandaki öncü niteliğini Rus Kültür Merkezi ile taçlandırmıştır. Rusya’nın saygın Üniversiteleri ile öğrenci değişim programları, yaz kursları, ortak programlar yürüten İstanbul Okan Üniversitesi’nin öğrencileri Merkez’de bulunan teknik donanım ve dil öğrenimde ileri yöntemsel olanaklar sayesinde mezuniyete gerçek birer iletişim uzmanı olarak hazırlanacaklar.

Rus Kültür Merkezi’nin etkinlikleri kapsamında 19 Nisan 2012 tarihinde, Büyük Rus Şair Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, İstanbul Okan Üniversitesi Rus Kültür Merkezi tarafından bir dizi etkinlikle anıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Ataol Behramoğlu ve Moskova A.S Puşkin Kütüphanesi Müdürü Tatyana Şeglovitova konuşmacı olarak katıldıkları panele, dinleyici olarak birçok üniversiteden Rus uzmanları da katıldı. Türkiye'de tek olma özelliği taşıyan İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla kampüsündeki Puşkin Anıtı önünde 19 törenin ardından Rossotrudniçestvo’nun katkılarıyla ünlü şairin eserleri üzerine yapılmış tabloların yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.