İstanbul Okan Üniversitesi

Rektör

MENU
Rektör

Sevgili Öğrenciler,

1999 yılında eğitim hayatına başlayan İstanbul Okan Üniversitesi, bugün 10 Fakültesi, 2 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü ve Konservatuvarı bünyesinde 250’yi aşkın diploma programı, uzman akademik kadrosu, fiziksel, teknik altyapısı ve geniş imkanlara sahip kampüsleri ve modern eğitim anlayışıyla 26.000 öğrenciye ulaşmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Akademik ve bilimsel gelişim çalışmalarını ön planda tutan Üniversitemiz, 2018 yılında 11.213 lisansüstü öğrencisiyle vakıf üniversiteleri arasında birinci sıraya yükselerek, en çok tercih edilen üniversitelerden biri olmuştur.

İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü, 160 dönümlük bir alana kurulmuştur. Kampüsümüz, içerisinde eğitim binaları, ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarları, bilgi işlem merkezi, zengin kütüphanesi, kafeler, restoranlar, sinema salonu, alışveriş üniteleri, kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla, futbol sahası, tam donanımlı kapalı spor salonu, yüzme havuzu, tenis kortları ve Eylül 2018’de faaliyete açtığımız 1550 kişi kapasiteli, 4 katlı içerisinde kütüphane, sergi alanları, konferans salonları bulunan Sanat, Kültür, ve Kongre Merkezimiz ile öğrencilerimizin her türlü sosyal ve kültürel etkinliği gerçekleştirebildikleri, derslerde ve ders dışı etkinliklerde teknolojinin tüm olanaklarından faydalanabildikleri çağdaş bir öğrenim ortamı ve mükemmel bir yaşam alanı olarak öğrencilerimizin hizmetindedir.

Öğrencilerimiz, modern bir akademik eğitimin yanında, iş dünyasına en yakın üniversite olan İstanbul Okan Üniversitesi’nde henüz öğrencilik yıllarında iş dünyasıyla yakın iletişim, ortak projeler ve işbirlikleri ayrıcalığıyla dünyadaki tüm çağdaşları ile rekabet edebilecek mezunlar olarak yetişmektedirler. Bu kapsamda, üniversitemiz bünyesindeki Kariyer Merkezimiz ve Öğrenci Dekanlığımızla, “İş Yaşamına Hazırlık Programı” kapsamında öğrencilerimizi “Kariyer ve Yaşam Dersi”, “Happy Life Programı” ve “Girişimcilik Dersi” ile mezuniyete hazırlarken, iş dünyası ile geliştirdiğimiz yakın ilişkiler ve işbirlikleri sayesinde öğrencilerimiz staj programlarıyla Türkiye’nin en önemli şirketlerinde deneyim kazanmakta ve henüz mezun olmadan iş dünyasına adım atmaktadırlar.

Uluslararası alandaki güçlü ilişkilerimiz ve işbirliklerimiz sayesinde öğrencilerimizin yurtdışında da iyi bir eğitim almalarını sağlıyoruz. Erasmus programına dahil olan üniversitemiz öğrencileri, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde eğitimlerinin belli bir kısmını tamamlayabilme imkanına sahiptir. Ayrıca Türkiye’den ilk kez üniversitemizin dahil olduğu Uluslararası Öğrenci Değişim Ağı (ISEP), öğrencilerimizin 50 ülkedeki 300’ü aşkın üniversiteden birini seçerek ücretsiz eğitim almalarına imkan tanıyor.

Avrupa’nın saygın üniversiteleri ile yaptığımız işbirlikleri kapsamında üniversitemizin Avrupa’daki üniversitelerle ortak ve çift diploma anlaşmaları vardır. Bu kapsamda üniversitemizin İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Avrupa’daki üniversitelerde de eğitim alarak hem İstanbul Okan Üniversitesi hem de gittikleri üniversitenin diplomasını alabilmektedirler.

Ayrıca 2015-2016 Akademik Yılı’ndan beri İstanbul Okan Üniversitesi’nin ücretli bölümlerine yerleşen öğrenciler, İngilizce Dil Hazırlık sınıfını isterlerse ABD'nin Florida Eyaleti'nde eğitim faaliyetinde bulunan Okan International University'de ek bir eğitim ücreti ödemeden okuyabilmektedirler.

Kurulduğu 1999’dan itibaren uluslararası rekabete hazır, demokratik değerlere sahip, mesleklerinde lider, dürüst, yaratıcı, analitik düşünebilen, araştırmacı bireyler yetiştiren üniversitemiz, öğrencilerimizin kariyer hedeflerine en hızlı şekilde ulaşması için tüm akademik ve idari çalışanları ile çalışmalarına devam etmektedir.

Saygı ve sevgilerimle,
Prof. Dr. Mustafa KOÇAK
Rektör