Bölüm Başkanının Mesajı

MENU

Sevgili Öğrenciler,

Tıbbın pek çok alanında uygulanabilen fizyoterapi ve rehabilitasyon; hareket yetersizliklerine yol açan her türlü hastalıklar, yaralanmalar, yaşlılık ve ağrılı durumlar, fonksiyon bozuklukları sonrasında fonksiyonel durumun olabildiğince iyileştirilmesi ve devamı için bilimsel kanıta dayalı değerlendirme ve fizyoterapi-rehabilitasyon yaklaşımlarının fizyoterapistler tarafından uygulandığı bir bilim dalıdır. Fizyoterapist ise; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek uzman hekimin tanısına göre fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler, koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir. Resmi ve özel kuruluşlarda geniş bir çalışma alanına sahip olan fizyoterapistler, mezuniyet sonrası eğitim ile de, bilim uzmanlığı ve doktora çalışmalarını yapabilmekte, doçent ve profesör olabilmekte, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev yapabilmektedirler.

Eğitim programı, yukarıda belirttiğimiz problemlerde uygulanacak tedavi programını planlama ve uygulamaya yönelik olarak temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırma metodolojisi, seminerler ve klinik çalışmaları içermektedir. Anlaşma sağlanmış olan İstanbul'daki çok önemli hastanelerde öğrencilerimize nörolojik ve nöroşirurjik rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kadın sağlığı ve jinekolojik rehabilitasyon, el cerrahisi rehabilitasyonu, iş ve uğraşı tedavisi, romatolojik rehabilitasyon, protez-ortez ve biyomekanik, sporcu sağlığı ve rehabilitasyonu, mesleki rehabilitasyon vb. alanlarda klinik uygulama yapmaları, yaz stajlarında ise hastanelerde ve yurtdışı staj yapma olanakları sağlanmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde bugün aranılan, geleceği de parlak bir meslek olan Fizyoterapistlik için Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüze siz sevgili gençlerimizi bekliyoruz.

Tümünüze sağlıklı, başarılı, çok güzel günler diliyor, sevgilerimi sunuyorum.