Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

MENU

Fizyoterapistlik mesleği, “geleceğin meslekleri” sayıldığında genellikle ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni tüm dünyada fizyoterapi ve fizyoterapistlere ihtiyacın giderek artmasıdır.

Bilimsel buluşlar ve gelişen teknoloji, tanı ve tedaviler için yeni olanaklar sunmakta ve dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır. Çağdaş toplumların yaşam alışkanlıkları sağlıklı olabilmek için aktif olmaya ihtiyacı olan insan bedenini hareketsizliğe yöneltmektedir. Sayıca artan, yaşlanan ve hareketsizleşen insanların yaşam kaliteleri kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, kalp-damar, solunum, beyin ve sinir sistemi hastalıkları tehdidi altındadır. Ayrıca, elektronik ve kimyasal kirlenmeye maruz kalan bir çevrede yaşamak da tehditleri artırmaktadır.

Fizyoterapistler sağlıklı kişileri bu rahatsızlıklardan korumada ve oluşan rahatsızlıkların tedavilerinde yöntem olarak doğadaki ısı, ışık, su, hareket gibi fiziksel nesneleri kullanırlar. Fizyoterapi daha az ilaç kullanımı, daha az ameliyat, daha az ağrı daha fazla fonksiyon ve bağımsız hareket anlamına geldiğinden, fizyoterapi yöntemlerine ilgi ve talep giderek artmaktadır. Bu nedenle gelecekte daha da çok fizyoterapiste ihtiyaç duyulacağı düşünülmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak amacımız; Mesleki bilgilerle donanmış, yüreğinde ülke ve insan sevgisi olan, nitelikli, kaliteli, topluma karşı sorumlu fizyoterapistler yetiştirmektir.