Kariyer Olanakları

MENU

Bölümü bitirenin alacağı unvan sertifikalar: Dış Ticaretçi-Kambiyocu-İhracatçı-İthalatçı-Broker gibi (alacağı UNVAN seçeceği alana göre değişecektir)

Çalışma alanları ve iş bulma olanakları: Eğer öğrenciler üniversite yaşamlarını aktif bir şekilde geçirir, ders dışında öğrenci kulüpleri gibi iletişim ve yönetim becerilerini geliştirecekleri alanda görev alırlar ise, üniversite içi ve dışı panel, seminer ve eğitimlere katılıp, sertifika ile bunu özgeçmişlerine katarlarsa her yıl staj yapıp çalışma yaşamını daha öğrencilik sırasında içselleştirip, sektör deneyimi elde ederlerse, ikinci dili bölümde zorunlu olması nedeni ile sağlıklı bir şekilde öğrenme çabası içerisine girerlerse, bunun bir sonucu olarak, kendilerini tanıyıp, hedeflerini daha öğrencilik sırasında belirleyip, bu hedefe ulaşma noktasında kendilerini geliştirirlerse, iş kendilerine gelecektir.

Nerelerde Çalışabilirler; sorusunun şöyle yanıtlayabiliriz; Şirketlerin ithalat, ihracat, dış alım dış satım, pazarlama, bölümleri ile gümrük, nakliye, lojistik departmanlarında; bankalarda dış ticaret, kambiyo bölümleri ile teftiş kurulunda; Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları Gümrük Kontrol, Teftiş Kurulu, Gümrük Muhafaza, Ekonomi Bakanlığı Uzman yardımcılığı ile, Maliye Bakanlığı, Vergi ve Gelir İdaresi Başkanlıklarında Gelirler Kontrolör Yrd. olarak görev yapabilirler, ayrıca gümrük müşavir yardımcılığı ayrıca çeşitli nakliye ve lojistik şirketlerinde planlama operasyon, satış birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca KOSGEB destekli programlarımızı bitirip kendi işini kurmak isteyen öğrencilerimiz de kendi işlerini kurarak iş yaşamına adım atabilirler.

Bu bölümün en büyük avantajı: Dinamik, heyecanlı ve canlı bir bölüm olmasıdır. Projelerle desteklenen, alanda iyi uygulamalara imza atmış kişilerin deneyimlerini paylaştığı toplantılar ile zenginleşen , etkinlik ve sertifikasyon programları ile ilerleyen, mesleki ve kişisel gelişim olanakları, bilgilendirme gezileri ile artan vizyon. Dünya ile entegrasyon. Ticari bilgi paylaşım olanakları. Genişleyen bir vizyon ile uluslararası ticaretin tüm inceliklerinin satır arası bilgilerinin farkındalığı ile belirlenebilecek bir misyon bunun sonucu olarak da geleceği yapılandırma fikirlerinin olgunlaşması.