Fakülte Hakkında

MENU

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi; İş dünyasına yakınlığı ve topluma duyarlılığı en fazla olan fakültelerden biri olarak, bölümlerinin ve öğretim üyelerinin çeşitliliği ve zenginliğiyle, iç sinerjisini “Ekonomi-Politik Çevrede Değişen İşletme” konseptiyle hayata geçirmektedir. İlk öğrencilerini 2002-2003 Akademik Yılı’nda İşletme Programı’na kabul ederek eğitime başlayan fakültemiz Türkçe ve İngilizce olarak eğitim yapan 7 bölüm ve 10 programa ulaşmıştır. Uluslararasılaşmaya verdiğimiz önem çerçevesinde; İngilizcenin yanı sıra gelişen piyasaların dilleri olan Rusça, Çince ve Arapça dillerine de büyük önem verilmektedir.

Fakültemizi farklı kılan önemli bir özelliğimiz de çok boyutlu eğitim yaklaşımımızdır. Akademik programlarımızı tamamlayan öğrencilerimizin alacağı formal eğitime ilaveten, İstanbul’un kültürel, entelektüel ve iş dünyası atmosferini içselleştirerek zenginleştirmesini hedefliyoruz. Bu amaçla, iş dünyasının ve sektörün önemli isimlerini derslerimize entegre ederken, aynı zamanda COOPerative Learning-İşyerinde Eğitim modelimizle de öğrencilerimize uzun süreli staj ve iş imkanı sunuyoruz. Eğitim yaklaşımımızda uluslararasılaşmaya verdiğimiz önem çerçevesinde, ERASMUS ve uluslararası değişim programları ile öğrencilerimizin en az bir dönem farklı bir ülkede ve anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almalarını teşvik ediyoruz. Ayrıca, ABD’nde açılmış olan “Okan International University” bizleri pozitif olarak farklı kılmaktadır.

Girişimcilik ve İnovasyonun, mezunlarımıza kazandırmayı misyon edindiğimiz temel yetkinliklerdir. Bu nedenle, girişimcilik dersi zorunlu ders olarak tanımlanmakta ve TÜBİTAK ve KOSGEB destekli fonların kullanımına imkan veren markalı girişimcilik derslerimiz de sunulmaktadır.

Mezunumuzu ayırt edecek özelliğin “değişime uyum sağlama becerisi” olacağına inancımızla; geleceğimizi emanet edeceğimiz uzman ve profesyonelleri “öğrenmeyi öğrenmiş yetkinlik” yaklaşımımız ile yetiştiriyoruz. Bu bağlamda, güncellenmiş akademik programlarımız bünyesindeki derslerimizde ezbere dayalı sınav sisteminden ziyade; proje, örnek olay, sektör çalıştayları, stajlar, saha çalışmaları, iş simülasyonları ve markalı dersler gibi yenilikçi eğitim çözümleri kullanmaktayız. Yeni açmış olduğumuz finansal yatırım simülasyonları için Trademaster Finans Lab. ve iş simülasyonları için de İşletme Strateji Lab. ile eğitim yaklaşımımızı destekliyoruz.

Öğrencilerimizi; dinamik, disiplinler arası yaklaşımla, İstanbul’un zengin iş dünyası ve entellektüel paydaşlığını içselleştiren, açık fikirli, analitik ve eleştirel düşünebilme yeteneğine sahip, insan hakları ve özgürlüklere önem veren dünya vatandaşları olarak yetiştirmeye özen gösteriyoruz ve mezunlarımızın “öğrenmeyi öğrenmiş girişimciler ve yetkin profesyoneller” olarak destekliyoruz.