Fransa

MENU
Fransa

Vize: Vize dökümanları özenle hazırlanmalıdır. Eksik belge verilmemelidir. Pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmeli, çekilecek fotoğrafın formatı ve hazırlanan belgelerin orijinalliği konusunda dikkatli davranılmalıdır.

Fransa Başkonsolosluğu
İstiklal Cad. No: 8 Taksim - İstanbul

Tel: 0 212 334 87 30
Fax: 0 212 334 87 31
E-mail: mail@consulfrance-istanbul.org
Web: www.consulfrance-istanbul.org

Öğrenci vizesi için gerekenler

  • Öğrenci Belgesi
  • Kabul Mektubu
  • Doldurulmuş Uzun Süreli Form (internet sitesinden ediniliyor)
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Ulaşım: Paris şehri ile ilgili ulaşım bilgilerine www.aeroportsdeparis.fr ve www.ratp.fr internet sitelerinden ulaşılabilir.

Pegasus Havayollarıyla Paris Orly'e gittim. Oradan havaalanı shuttle treniyle B hattına geçtim. B hattından direk Chatlet Les Halles'e, oradan A4 hattı- Marne la Vallee direksiyonuna giden trene binip Noisy Champs'da indim. Bu benim tercih ettiğim ucuz yol ama taksiyle de gitmek mümkün yaklaşık 60 Euro tutuyor.

Para Birimi: Euro

Konaklama Bilgileri: Universite Paris-Est Marne-la Vallee için, çevre lokasyonlarda anlaşmalı birçok öğrenci yurdu mevcut. Yurtların bazıları çift kişilik, geneli ise tek kişilik olup üç veya daha fazla öğrencinin bir arada kalabileceği yurt seçeneği bulunmamakta. Gidecek olan öğrenci yurtta kalmak istiyor ve tercih yapabiliyor ise tercihini kampüsün içerisindeki Montesquieu ya da Condercet yurtlarından yana yapması en avantajlısı olacaktır. Yurt yerine evi tercih etmek isteyen öğrenci ilk birkaç hafta ucuz bir otelde kalmayı göze almalıdır. Evvelden internetten araştırılan dairelerin gezilip tercihin ona göre yapması ve aceleci olunmaması çok önemlidir. Boş bir daireye taşınmak yerine, eşyalı bir daireye ev arkadaşı olarak gidilmesi birçok yönden öğrenci için en yerinde tercih olacaktır.

Newton bd 12, Champs sur Marne'de Residence de Condorcet adlı öğrencilere ayrılmış yurt benzeri ama yatakodaları ayrı olan içinde mutfak, banyo ve duşu bulunan dairede Türkiye'deki sınıf arkadaşımla kalma imkanını buldum ve çok memnun kaldım.Aylık ücret 271 Euro idi. Parayı gitmeden 4 ay için totalde 1260 euro ödedik fakat geri döndükten sonra artan parayi iade ettiler . Su ve ısınma bu fiyata dahildi. Elektrik üç ayda bir faturalandırılıyor ve siz geri döndükten sonra ödemenizi istiyorlar.

Yararlı Bilgiler / Faydalı Linkler

Biz Pegasus'u tercih ettik, ama Lufthansa havayolları daha ucuz, Munich aktarmalı.

Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler: paristop100.com internet sitesinden bu konuda faydalanılabilir. Fransa'da bulunan müzelerin büyük bir kısmının da öğrenciler için ücretsiz ya da indirimli olduğu da unutulmamalı

Ucuz Konaklama İçin Öneriler: gezimanya.com/fransa

Hotel de la vallee, 84-86 rue Saint denis, 75001 Paris, +33 1 42 36 46 99

Tren Hatları, Şehir İçinde Kullanılması Gereken Ulaşım Kartı vb. Bilgiler
Navigo kart ile tüm toplu taşıma araçları kullanılabilir. Bu kart 5 € karşılığında istasyonlardan satın alınabilir. Karta yapılacak yükleme türüne göre ödenecek ücretler değişmektedir. Carte Imagine-R öğrencilere avantajlı tarifeler sunmaktadır.

Örneğin, 1. ve 4. bölgeler arasında kullanılabilen Navigo kart için yapılması gereken aylık ödeme: 98 Euro'dur, 12 ay taahhüt verildiği takdirde ise bu ücret 91 Euro'ya düşmektedir. Aynı bölgeler için kullanılabilecek Carte Imagine-R ise 60 Euro'dur, 12 ay taahhüt verildiği takdirde ise bu ücret 45 Euro'ya düşmektedir.

Detaylı bilgi için: ratp.fr, navigo.fr, imagine-r.com

Yararlı Olacağını Düşündüğünüz Bilgiler

  • Türkiye'deki banka hesabınızdan, Fransa'daki hesabınıza para göndermek, internet üzerinden oldukça kolay ve ucuzdur. Ancak bu işlemleri yapabilmek için, döviz hesabınızın internet kullanımına açık olduğundan ve hesaplarınıza tanımlı cep telefonunuzun da yanınızda olduğundan emin olunuz.
  • Okulda açılan Fransızca kursuna düzenli olarak katılmaya özen gösterin.
  • Seyahat süresince; vize, pasaport, okul vb. için önemli dökümanların fazladan kopyaları yaptırmaya ve her ihtimale karşı farklı çantalarda bulundurmaya özen gösterin (Tüm dökümanların orijinalleri ise el bagajınızda bulunmalıdır).