Zorunlu Sağlık Sigortası

MENU

ERASMUS+ PROGRAMI
SAĞLIK SİGORTASI ZORUNLULUĞU

Erasmus+ Programı'na katılan tüm öğrencilerin; gidecekleri ülkedeki sağlık kurumlarında alacakları tedavileri karşılayacak sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
İstenen sağlık sigortası seyahat sağlık sigortası değildir! Seyahat sağlık sigortası gittiğiniz ülkede sağlık masraflarınızı karşılamaz.

Yaptırdığınız sigorta poliçenizin;

  • Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası olduğuna
  • Ayakta ve yatarak tüm tedavileri karşıladığına
  • Yurt dışındaki tüm eğitim sürenizi kapsadığına
  • En az 30.000 Euro’luk teminat

belirten ibareleri taşıdığından emin olunuz. Aksi takdirde sigorta poliçeniz kabul edilmeyecektir.

1) SGK anlaşmalı ülkeler ve sağlık sigortası:

Türkiye'nin bazı ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunmaktadır. SGK anlaşmalarının içerikleri her ülke için farklı olabilmektedir. Sağlık sigortasını da kapsayan anlaşmalı ülkelerde, Türkiye'de çalışan ya da emekli anne babaların vesayetinde olan çocuklar, eğitim için bulundukları sürede de SGK haklarında bir kesinti olmaksızın gittikleri ülkede sağlık sigortasından yararlanabilmetedirler. Öğrencinin bu hakkından yararlanabilmesi için SGK’dan her ülke için farklı bir kodu olan bir belge alması gerekmektedir. SGK anlaşması olan ülkeler listesi için tıklayınız.(Bu listedeki ülkelerle yapılmış SGK anlaşmalarının sağlık sigortasını kapsayıp kapsamadığını SGK'ya başvurarak öğrenebilirsiniz).

Sağlık sigortasından yararlanmak için izlemeniz gereken prosedürü lütfen bağlı bulunduğunuz SGK şubesinden öğreniniz. Gittiğiniz ülke konsoloslukları da talep ettikleri belge konusunda size bilgi verebilmektedirler.

2) Özel Sağlık Sigortası

Gittiğiniz ülke için SGK anlaşması bulunmuyorsa, kalacağınız sürenin tümünü kapsayan ve yurtdışında da sağlık giderlerinizi karşılayacak sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Sigorta poliçenizin kopyasını Erasmus Ofisine teslim etmelisiniz.

Aşağıda bu sigortayı yapan bir firma ve poliçe örneği örnek olarak verilmektedir:

Yukarıda bir örnek olarak verilen firmanın yanı sıra başka firmaların da, belki daha uygun koşullarda, bu sigortayı yapıyor olmaları mümkündür. Gideceğiniz ülke için bir araştırma yaparak, istenen kurallara uygun sağlık sigortanızı online olarak yaptırmanız mümkün olacaktır. Her ülke için değişmekle birlikte, günlük sigorta tutarları ortalama €1.40 - €1.94 arasında değişmektedir. Ödemeyle birlikte yarım saat içinde poliçenizi email yoluyla alabilirsiniz.