Almanya

MENU
Almanya

Vize Adres:
Almanya Başkonsolosluğu
Gümüşsuyu, İnönü Cd. No:10
34437
Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (+90) - 212 - 334 61 00
Telefax: (+90) - 212 - 249 99 20

Vizeye başvururken en önemli şey dönüş tarihiniz itibariyle en az 1 yıl geçerlilik süresi olan bir pasaportunuzun bulunması. Pasaportunuzun süresini ücretsiz uzatmak içinse bölümünüzün dekanlığına bir dilekçe yazarak alacağınız belge ile birlikte bulunduğunuz ilçenin emniyet müdürlüğüne gitmeniz yeterli. Orada belgenizi teslim edip harçsız pasaport başvurusunda bulunmak istediğinizi söylerseniz, size gerekli şekilde yardımcı olacaklardır.

Bu işlemin ardından ise değişim öğrencisi olarak gittiğiniz okuldan gelen kabul belgenizin gelmesini beklemelisiniz. Belgeniz geldikten sonra, vize görüşmeleri için randevu almalısınız.. Vize Bölümlerine başvuruda bulunmadan önce 0 850 460 8493 (0 850 460 VIZE) (yurt dışından +90 212 970 8493) numaralı telefondan iDATA firmasından randevu alınması gerekmektedir. Randevu ücreti 50 Liradır. Kredi kartıyla veya öncesinde Yapı Kredi Bankası`ndan bir pin kodu temin etmek suretiyle ödeme yapılabilir.

Bu görüşmeyi yapmadan önce yanınızda mutlaka pasaportunuzda bulunmalı, çünkü görevli sizden pasaportunuzla ilgili bilgiler isteyecek. Ve en sonunda size ihtiyacınız olan belgeler ile ilgili bilgileri sunacak. Bu belgeleri mümkün olan en kısa zamanda toplamanız sizin lehinize olacaktır. Randevu günü geldiğinde ise mutlaka randevu saatinden en az 30 dakika önce orada bulunmaya özen gösterin. Dakik olmak Alman kültürünün en önemli göstergesi olduğundan, gecikmeniz vizenizi almanızı zorlaştırabilir, hatta randevunuz iptal bile edilebilir. En önem verdikleri evrak, üniversiteden aldığınız kabul belgeniz ve aldığınız burs belgeleriniz.

Ayrıca “BAFÖG” tutarını da unutmamak lazım. Bu Almanya’da öğrenim gören öğrencilerin aylık olarak harcamalarını gösteren bir sabit tutar. Bu tutarın bir kısmını bursunuz karşılıyor, kalan kısmı ise sizin belgelemeniz gereken kısım. Aylık olarak eksik kalan tutarı hesaplamanız ve kalacağınız ay sayısı ile çarparak toplamda çıkan meblağı bir bankada bloke hesabı açtırarak o hesaba yatırmak ve bankadan alacağınız belge ile bu durumu ispatlamak en garanti yol tabiî ki. Buna ek olarak, ailenizin gelir durumunu gösterebileceğiniz evraklar da oldukça önemli.

Tüm bu evrakların sunumundan sonra randevuya girerken konsolosluğun girişindeki UPS kargoya ödeyeceğiniz tutar ise pasaportunuzun size kurye ile ulaştırılabilmesi için gerekli. Vizenizi aldıktan sonra ise Germersheim’da Stadtverwaltung’a kayıt yaptırmalısınız. Oraya kayıt yaptırırken pasaportunuzu da teslim ediyorsunuz ve oturma izninizin çıkmasını bekliyorsunuz. Oturma izniniz çıkar çıkmaz gelen mektupla birlikte yine aynı yere gidip pasaportunuzu geri alıyorsunuz. Bu arada Stadtverwaltung’a giderken de yine üniversite kabul kağıdınızı ve burs belgelerinizi yanınızda bulundurmanızda yarar var.

Alman Hükümeti bir öğrencinin aylık masrafını 853 Avro olarak belirlemiştir. Bu nedenle vizeye başvurmadan önce bu miktarı karşılayabileceğinizi belgelendirmelisiniz. Bu belgelendirme için ailenizin maddi gelirini belgelendirebilir (Noter tarafından onaylanmalı) ya da Deutsche Bank'ta Sparrkonto (Bloke Hesap) açarak okulun verdiği paranın üzerini 853 Avro'ya tamamlayacak şekilde kalacağınız ayları kapsayacak kadar parayı bloke edebilirsiniz. (Yıllık toplam 10.236 Avro)

Seyahat ve Sağlık Sigortası yaptırırken bütün Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde yaptırmalısınız ve yaptırdığınız şirketten İngilizcesini de almanızda fayda var.

İkamet Müsadesi Almanca olarak el yazısıyla doldurulmalıdır. Bu başvuru formuna Alman Başkansolosluğu'nun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ulaşım
Germersheim:
Germersheim’a en yakın şehir Stuttgart. Stuttgart üzerinden Germersheim’a gitmek size kolaylık sağlayacaktır. Hava alanından doğruca Germersheim’a gitmek için en hesaplı yol Baden-Württemberg bileti almak. 18 Euro tutarındaki bu bilet tüm gün geçerli olmakla birlikte tüm bölgede de geçerli olduğundan istediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. Trenlerinizden birini kaçırmanız sorun değil; bir sonrakine de rahatlıkla binebilirsiniz. Fakat bu bilet sadece Regional-Bahn da geçerlidir. ICE ve IC trenlerinde geçerli değildir.

Germersheim’a geldikten sonra hemen istasyonun önündeki taksi durağından bir taksiyle kalacağınız yere gidebilirsiniz. Sokak ismini ve apartman numarasını söylemeniz yeterli olacaktır. Eğer taksi yoksa, yine istasyonun önündeki direklerde yazan taksi numaralarını arayabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri söyleyince hemen bir araba yollayacaklardır. Germersheim küçük bir yer olduğu için şehrin en uzak noktasına bile gitseniz taksi ücreti maksimum 6-7 Euro arasında kalıyor.

Jena: Jena’da havaalanı olmadığı için yakın şehirlerdeki hava limanlarını kullanmak mantıklıdır. Jena’ya en yakın büyük şehir Leipzig’e, Thy’nın İstanbul’dan direk uçuşları vardır. Leipzig-Halle havalimanından Leipzip ana tren istasyonuna gitmek için Regio trenini kullanabilirsiniz, yaklaşık 12 dakika sürmektedir. Leipzig Hbf’dan Jena’ya gitmek için Regio, ICE, IC ve Erfurter Bahn trenleri mevcuttur. Trenleri daha ucuz kullanmak için DB Bahn indirim kartlarını almanızı tavsiye ederim. BahnCardı şu anda 62 Euro’ya alıp tren biletlerini 1 yıl boyunca yüzde 25 indirimle alabilirsiniz. Almanya’nın birçok şehrine Türkiye’den direk uçuşlar bulabilirsiniz ve demir ağlarla örülü Almanya’nın her yerinden Jena’ya trenle gelmek mümkün. Şayet Jena’da 1 yıl kalacaksanız ve arada Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, Almanya’ya farklı şehirler üzerinden gitmeyi deneyin, böylece farklı Alman şehirlerini yol üzerinde görebilirsiniz. Berlin, Leipzig, Nürnberg, Münih ve Frankfurt’tan Jena’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

www.bahn.com

Berlin’den otobüsle Jena’ya ulaşmak mümkün, trenlerden daha yavaş ve daha ucuzlar. Yaklaşık 20 Euro’ya bilet bulabilirsiniz.

www.flixbus.com

Pahalı tren ve yavaş otobüslere karşı alternatif ulaşım, mitfahrgelegenheit’dır. Bu ulaşım türün, internet üzerinden düşük miktarlarda arabalarıyla yolculuk edecek kişiler bulabilirsiniz, bir nevi paralı otostop. Almanya’da bu ulaşım türü güvenilir, ucuz ve hızlıdır. Berlin’den 15 euroya mitfahrla Jenaya 2 saatte gelebilirsiniz. Mitfahr yapacağınız arabalarda çok sayıda Türk’le karşılaşmak da mümkün.

Jena Üniversitesinden alacağınız öğrenci kimlik kartıyla (thoska, Jena şehri içersinde ve eyalet içerisindeki bölgesel trenlerde ulaşım bedavadır.

Para Birimi: Para birimi Euro'dur.

Konaklama Bilgileri
Germersheim:
Konaklama ile ilgili olarak Uni-Fask Germersheim‘ın öğrenci işlerine bir mail attığınızda, onlar size gerekli olan ev ilanlarını yollayacaklardır. Bu ilanlardan ev sahipleriyle iletişime geçerek evinizi tutabilirsiniz. Wonhngemeinschaft denilen birlikte yaşam şeklini seçerseniz, en uygun fiyatlı odayı bulabileceğiniz gibi (150 - 200 Euro arası), Internet ve telefon için ayrıca başvuru yapmak zorunda da kalmazsınız. Hazır bağlantılara küçük ücretler karşılığında ortak olabilirsiniz.

Tek başınıza tutmak istediğiniz odaların kirası da, odanızın merkeze uzaklığına göre 200 Euro ile 350 Euro arası değişmekte. Bunlar “genelde” tüm faturaların dahil olduğu fiyatlar (ısınma, elektrik, su, ev eşyaları vs). Ama şehir küçük olduğundan okula en fazla 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz, şehrin en ucunda otursanız bile. Yurtlar içinse genelde 2-3 ay önceden başvurmalısınız. Yurt fiyatları biraz daha uygun olmakla birlikte, odalardaki tüm banyo ve mutfaklar ortak.

Jena: Jena’da Studentenwerk’e online başvurarak yurtlarda veya dairelerde odalar bulabilirsiniz, fiyatları 100 Euro ve 300 Euro arasında değişiyor. Jena’nın merkezine yakın yerler 200-250 Euro arasında, Jena’nın merkezinden tramvayla ulaşabileceğiniz Lobeda’da odalar 100-150 Euro civarındadır.

www.stw-thueringen.de

Yararlı Bilgiler / Faydalı Linkler
Üniversite hakkında
Jena
Friedrich Schiller University Jena adlı olan devlet üniversitesi neredeyse şehri oluşturan olgudur. Almanya tarihinde özgürlük ve liberalleşmeyi temsil eden Jena Üniversitesi, Jena’nın lokomotifidir. Öğrencilerin nerdeyse hepsi İngilizce bilmektedir, bu yüzden dil sorunu yaşamazsınız. Jena’da eski ve yeni olmak üzere 2 tane ana kampüs vardır. Genellikle, Siyaset dersleri yeni kampüste gerçekleşmektedir. Şehir kütüphanesi oldukça büyük olmasına rağmen, siyaset kitapları kampüsteki kütüphanede yer almaktadır. Almanlar, lisans öğrenim dilinde biraz milliyetçi oldukları için, İngilizce ders bulmak zor. Genelde, yüksek lisans dersi almak zorundasınız. Ama korkmayın, Erasmus öğrenci olduğunuzu söylediğiniz zaman, sözlü veya yazılı sınav talep edebilirsiniz. Jena’ya giden Uluslararası İlişkiler öğrencilerinin Sosyoloji ve Siyaset derslerini almalarını öneririm. Eğer, hocalara aklınıza takılan her şeyi sorarsanız, sıkıntı yaşamazsınız.

Mutlaka gidilmesi gereken yerler
Germersheim
Germersheim küçük bir şehir olmasına rağmen, çok da merkezi bir yerde bulunmakta. Örneğin Alman sanayisi için gerçekten çok önemli olan Mannheim Germersheim’a sadece 45 dakika. Boş vaktinizi değerlendirmek için de, sinema, cafe, restaurant vb sosyal aktiviteleriniz içinde uygun bir yer. Oldukça keyif verici caddeleri olan Karlsruhe şehrine de trenle 30 dakika mesafede. Bu şehirlere 5 kişilik grup biletleri ile gitmeniz daha ekonomik. Tüm gün geçerli olan bu biletler sayesinde dönüş için ayrıca ödeme yapmanız da gerekmiyor. 5 kişi için ortalama 3-4 Euro’luk bir ödeme ile (kişi başı) bu şehirleri ziyaret edebilirsiniz.

Jena
Jena küçük ama tarihsel bir üniversite şehridir. Üniversite ve şehir tarihinde Friedrich Schiller, Hegel, Marx, Goethe, Feurbach, Richard Wagner, Nietzsche gibi isimleri bulabilirsiniz. Bir gün içerisinde tarihsel yerleri görmek için şehir merkezi turunu yapabilirsiniz. Şehri ayakta tutan üniversitedir, üniversite kapalı olduğu zaman Jena sessiz ve sakin bir şehre dönüşür. Sosyal yerler, 100.000 kişilik nüfuslu bir şehre göre oldukça fazladır. Özellikle, barlar sokağı olan Wagnergrasse ya da şehrin merkezi Marktplatz şehrin nabzının attığı yerlerdir. Jena Paradies tren istasyonunun yanında başlayan ve nehre(Saale) paralel devam eden Jena Paradies parkı Jena’nın yeşil bir cennet olduğunun kanıtıdır, bu alan spor sahaları ve piknik alanları da mevcuttur. Jena’yı çevreleyen dağlar içerisinde toplamda 88 kmlik Saale Horizontale yolunda dağ yürüyüşü yapmak mümkündür, bu yoldaki manzara görülmeye değerdir. Jena’nın bulunduğu Thüringen eyaleti bitmeyen ormanlarıyla Almanya’nın yeşil kalbidir, bu yüzden kamp ve doğa yürüyüşü alanlarını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Jena’ya trenle 20-30 dakika mesafesinde Weimar ve Erfurt şehirleri mevcuttur. Weimar Jena’dan daha küçük bir yer olmasına rağmen, oldukça önemli tarihsel bir şehir. Birinci dünya savaşından sonra kurulan Almanya Weimar Cumhuriyeti burada ortaya atılmıştır, ayrıca Schiller ve Goethe burada yaşamışlar, ayrıca Weimar’ın biraz dışındaki adı Buchenwald olan Nazi kampı görülmesi gereken yerlerdendir. Erfurt ise Jena’dan biraz daha büyük sosyal bir şehirdir, partilere gitmek için ideal bir yerdir. Ayrıca Aralık ayında kurulan Noel marketi de görülmeye değerdir. Thüringen içersinde öğrencilere ulaşım bedava olduğundan her yerine gitmeye tereddüt etmeyin. Almanya’daki hemen hemen her şehir tarihi ve önemlidir, yapabildiğiniz kadar Alman şehirlere gitmeye çalışın. Birinci derecede önerdiğim şehirler, Köln, Berlin ve Hamburg’tur.

Ucuz konaklama için öneriler: “Wohngemeinschaft” sistemi hem ucuz hem de dil gelişimi açısından da oldukça yararlı.

Tren hatları, şehir içinde kullanılması gereken ulaşım kartı vb. bilgiler
Germersheim:
Öğrenciler için Sömestr kartları var ve 100 Euro karşılığı tüm sömestr bu kartlarla ücretsiz ve sınırsız seyahat edebilirsiniz. Ama ya Mannheim ya da Karslruhe yönünü seçmelisiniz. Alacağınız kartla bu iki yönden birine doğru, tüm dönem ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Jena: 200 Euro karşılığında öğrenci kartınızı(thoska) alabilirsiniz, bu kartla şehir ve eyalet içerisinde ulaşım bedavadır. Ayrıca, fotokopi makinalarını ve kütüphaneyi kullanmak ve(menza) üniversite restoranlarından indirimli yemek için öğrenci kimlik kartınızı kullanabilirsiniz

Eklemek istediğiniz / yararlı olacağını düşündüğünüz bilgiler
www.db.de
adresinden gideceğiniz her bölge için tren saatlerinizi kontrol edebilir ve ayrıca seyahat planınızı oluşturabilirsiniz.

www.ryanair.comadresinden de İtalya, İspanya, İngiltere, İrlanda, Fransa vb. bir çok Avrupa ülkesine gidiş dönüş uçak biletlerinizi alabilirsiniz. En az 1-2 hafta önceden ve internetten alacağınız biletleriniz gidiş dönüş 30 ila 50 Euro arası fiyatlara gelip, tüm Avrupa’da en ucuz seyahat avantajını da sağlayacaktır.

www.mfz.de adresinden kendi aracı ile Almanya’nın her hangi bir yerine giden ve yanına benzin parasını paylaşmak için yolcu arayan araba sahiplerine rastlamak da mümkün. Binlerce ilan içinden kendinize en uygununu, hatta isterseniz isteğinize göre erkek ya da bayan sürücülü bir araç seçip inanılmaz fiyatlara seyahat edebilir, farklı insanlarla tanışma fırsatları da elde edebilirsiniz.