Bölüm Hakkında

MENU

Bölümümüz psikolojinin tüm temel alt alanlarında (sosyal, klinik, gelişim, deneysel, bilişsel, ve endüstri psikolojisi) zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan çok yönlü bir lisans programı sunmakta ve her ders o alanda uzmanlaşmış öğretim üyesi tarafından verilmektedir. Programımız Türk Psikoloji Derneği (TPD) ve European Federation of Psychologists’ Association’ın (EFPA) önerdiği özellikler temel alınarak oluşturulmuştur.

Amacımız, psikolojide temel kuram ve yöntem bilgisini edinmiş, edindiği donanımı etkin şekilde kullanabilen, mesleki etik hassasiyeti yüksek psikologlar yetiştirmektir. Bu amaç çerçevesinde, öğrencilerimize zengin bir kuramsal alt yapı sağlanmakta, güçlü bir metodoloji eğitimi verilmekte ve çeşitli uygulama olanakları sunulmaktadır. Ayrıca akademik danışmanlık sistemi içerisinde öğrencilerimizin bireysel ihtiyaç ve alt yapıları göz önüne alınmakta ve akademik gelişimleri danışmanları tarafından düzenli olarak değerlendirilmektedir. Bölümümüz 12 yıldır geleneksel olarak düzenlediği Psikoloji Günleri ile öğrencilerin Türkiye psikoloji camiası ile etkileşim içersinde olmasını, farklı uzman ve akademisyenleri tanımasını, yeni araştırma ve uygulamaları takip edebilmesini de desteklemektedir.

Psikoloji lisans eğitimi temel bir eğitimdir, psikolojinin alt alanlarındaki uygulamalar TPD’nin etik yönetmeliği gereği lisansüstü eğitim gerektirmektedir. Bu gereklilik nedeniyle bölümümüz lisans sonrasında Yüksek Lisans Programlarınada ağırlık vermekte, deneyimli bir akademik kadro ile klinik psikoloji ve gelişim psikolojisi alanlarında yüksek lisans eğitimi sunmaktadır.