Kariyer Olanakları

MENU

Çeviribilim bölümü programlarından mezun olanlar, yazılı-sözlü çevirmen (mütercim-tercüman) ünvanını alırlar. Mezunlarımız gerek kamu sektöründe, örneğin Dışişleri Bakanlığı gibi devletin her kademesinde gerekse özel sektör kurumlarında, yayınevlerinde, turizm sektöründe, dış ticarette, dış ilişkilerin ve iletişimin sürdürüldüğü her ortamda görev alabilirler. Serbest piyasada ve resmi dairelerde, bakanlıklarda, teknik alanda, bilgisayar çevirisinde, otomotiv sektöründe, hukuk ve iktisat alanlarında çalışabilirler. Mahkeme çevirmeni, sağlıkla ilgili kuruluşlarda toplum çevirmeni olabilirler. Şirketler ve çeviri bürolarında sözlü-yazılı çeviri alanlarında kadrolu ya da serbest çevirmen olarak çalışabilirler.

İngilizce Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları

Bugün, uluslararası kuruluşların Türkiye’ye ilgilerinin artması, temel iletişim dili haline gelen İngilizceyi bilen, donanımlı elemanlara duyulan gereksinimi arttırmıştır. İngilizce ve Almanca Mütercim Tercümanlık Programları mezunlarımız için yeni bir çalışma alanı da Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yazılı ve sözlü çeviriyi gerektiren alanlardır.

Arapça Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları

Mezunlarımız, tüm devlet kuruluşlarının Arapça ile ilgili birimlerinde (örneğin; Başbakanlık, Türk Silahlı Kuvvetleri, Başbakanlık Arşivi Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TRT Arapça Servisi, Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı vb.) yazılı ve sözlü çevirmen veya uzman olarak çalışabilirler. Mezunlarımız Ortadoğu ülkelerinde ithalat-ihracat ve müteahhitlik hizmetleri veren özel şirket ve holdinglerin bünyesinde yazılı ve sözlü çevirmen olarak çalışma imkânlarına sahiptir. Ayrıca çeviri hizmetleri veren özel şirketlerde ve Türkiye'de akredite yabancı diplomatik misyonlarda Mütercim-Tercüman olarak çalışabilirler. Ayrıca araştırmaya ilgi duyan mezunlarımız, öngörülen çok dilli eğitimleri sayesinde Arap dili ve Arapça çeviri araştırmaları alanında dünyanın her tarafında akademisyen olarak çalışma olanağına sahip olmaları da mümkündür.

Rusça Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları

Rus dilinde iletişimin artık kaçınılmaz bir gereksinim olarak ortaya çıktığı günümüzde, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Sovyet ardılı cumhuriyetler ile canlanan ilişkiler ve artan iş hacmi bağlamında, mezunlarımız turizm ağırlıklı olmak üzere inşaat, tekstil, cam ve deri gibi sektörlerde her alanda ve kademede nitelikli eleman olarak görev alabilirler.

Çince Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları

Mezunlarımız, dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda öne çıkan Çin pazarıyla ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan kurum ve şirketlerde iletişim uzmanı olarak çalışabilir; verecekleri çeviri hizmetinin yanısıra farklı bir kültürle yaşanabilecek iletişim sorunları konusunda danışmanlık yapabilirler.