Kariyer Olanakları

MENU

İngilizce Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları
Mezunlarımız hem kamuda, örneğin Dışişleri Bakanlığı'nda ve her devlet kurumunda, hem de özel sektörde, yayınevlerinde, turizm sektöründe, dış ticarette, dış ilişkilerin ve uluslararası iletişimin gerekli olduğu her kurumda çalışabilirler. Serbest piyasada ve devlet kurumlarında, bakanlıklarda, teknik alanlarda, bilgisayar çevirisi alanında, otomotiv sektöründe, hukuk ve ekonomide çalışabilirler. Sağlık kurumlarında mahkeme tercümanı ve toplum tercümanı olabilirler. Şirketlerde ve tercüme bürolarında tam zamanlı veya serbest çevirmen veya tercüman olarak çalışabilirler.

Arapça Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları
Mezunlarımız Arapçaya ihtiyaç duyulan her devlet kurumunda (örneğin Başbakanlık, Türk Silahlı Kuvvetleri, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkçe Arapça Servisi) mütercim, tercüman veya uzman olarak çalışabilirler. Radyo ve Televizyon Kurumu, Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı vb.) Ayrıca mezunlarımız, özel şirket ve ithalat-ihracat hizmetleri veren kuruluşlarda ve müteahhitliklerde mütercim-tercüman olarak çalışma olanağına sahiptirler. Ayrıca özel tercüme bürolarında ve Türkiye'deki akredite yabancı diplomatik temsilciliklerde mütercim tercümanlık yapabilirler. Akademik araştırmalara ilgi duyan mezunlarımız, Arap dili ve çeviribilim alanlarında uluslararası düzeyde akademisyen olarak çalışma fırsatına da sahiptirler.

Rusça Mütercim Tercümanlık Mezunları
Günümüzde gelişen ilişkiler ve artan iş hacmi nedeniyle Rusça iletişim kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğundan, mezunlarımız turizm ve inşaat, tekstil, cam ve deri sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerde mütercim ve tercüman olarak çalışabilmektedirler.

Çince Mütercim Tercümanlık Programı Mezunları
Mezunlarımız, güncel siyasi ve ekonomik gelişmeler içinde öne çıkan Çin pazarı ile ilişkilerini geliştiren kurum ve şirketlerde mütercim-tercüman ve iletişim uzmanı olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca farklı kültürler arasında yaşanması muhtemel iletişim sorunları için de danışmanlık hizmeti verebilirler.