Fakülte Hakkında

MENU
Fakülte Hakkında

Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2014-2015 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak; güçlü, dinamik, deneyimli ve kendi alanlarında ulusal ve uluslararası platformda vizyon sahibi akademik kadrosuyla eğitim yaşamına başlamıştır.

Fakültemizde diş hekimliği eğitim süresi, isteğe bağlı olan İngilizce hazırlık sınıfı hariç beş yıldır. Eğitim programımızın ilk iki yılında yer alan temel tıp bilimleri ve diş hekimliği dersleri ile pratik uygulamaları; Tuzla Kampüsümüzdeki “Sağlık Bilimleri Eğitim Kompleksi”nde, Diş Hekimliği ve Tıp Fakültelerinin son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarında ve dersliklerde gerçekleştirilmektedir. İlk iki yılda alınan ‘Kariyer ve Yaşam Dersi’ ile seçmeli dersler de; öğrencilerimizin ilgi duydukları farklı alanlarda bilgi ve beceri kazanarak kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin preklinik (klinik öncesi) eğitimi; 1. Sınıflar için ‘Manipülasyon’ ile ‘Alçı ve Akrilik’, 2. Sınıflar için ise ‘Simülasyon’ laboratuvarlarımızda gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarlarımız öğrencilerimizin çağdaş bir preklinik eğitimi almasına olanak sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Eğitmen masasında bulunan teknolojik kamera ve ses düzeni sayesinde, öğrencilerimiz öğretim üyelerinin pratik uygulamalarını ve öğretilerini kişisel LCD monitörlerinden eş zamanlı olarak izleyebilmekte ve preklinik eğitimi süresince ‘Metal Döküm’ ve ‘Seramik’ laboratuvarlarımızı da kullanmaktadırlar.

Fakültemiz; diş hekimliği preklinik eğitiminde bir ilke daha imza atmış ve Simülasyon Laboratuvarımızda; Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından lisanslanmış, ilgili yasal mevzuata uygun olarak radyasyondan korunmak amacıyla zırhlanmış bir odaya, eğitim amaçlı bir röntgen cihazı ile modern bir fantom (maket hasta) yerleştirmiş ve radyovizyografi (RVG) sistemini kurmuştur. Bu sayede, öğrencilerimiz kişisel fantom ünitelerinde klinikte hasta tedavi uygulamalarına hazırlanırken; radyografi almayı da öğrenmekte ve özellikle endodontik tedavilerde sıklıkla kullanacakları bu dijital radyografi sistemini klinik öncesi aşamada uygulayarak olası hatalarını kişisel monitörlerinde izleyerek düzeltebilmektedirler. Böylece, klinik uygulamalarda hastalarını iyonlaştırıcı radyasyonun olumsuz etkilerinden de korumuş olacaklardır.

Öğrencilerimiz 3. Sınıftan itibaren teorik derslerini ve hasta başı klinik eğitimlerini, 2017-2018 akademik yılında Tuzla Kampüsümüze 20 dakika ve Okan Üniversitesi Hastanesi’ne 5 dakikalık mesafede hizmete girecek olan yeni “Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi”nde sürdüreceklerdir.

Kuruluşumuzdan bu yana Mecidiyeköy Yerleşkesinde ağız-diş sağlığı tedavi hizmeti ve diş hekimliği eğitimi vermekte olan Fakültemizin Eğitim ve Uygulama Hastanesine ek olarak; yeni akademik yılda eğitimimizi gerçekleştireceğimiz Tuzla’daki yeni Diş Hekimliği Fakültesi Hastanemiz, öğrencilerimize daha geniş bir fiziki alanda çağdaş bir diş hekimliği eğitimi sunmak için en üstün teknolojik donanıma sahip amfileri, kütüphane ve seminer salonlarını, araştırma laboratuvarını, genel anestezi ameliyathanesini, son teknoloji cihaz ve malzemeler ile donatılmış öğretim üyesi ve öğrenci klinik ünitlerini ve tüm radyolojik görüntüleme cihazlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Ayrıca, ülkemizde ilk kez Mecidiyeköy Yerleşkemizdeki “Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi”nde kullanılan ‘teknolojik su dezenfeksiyon sistemi’, yeni Diş Hekimliği Fakültesi Hastanemizde de kullanılacak ve enfeksiyon kontrolünde öğrencilerimizin, hastalarımızın, hekimlerimizin ve çalışanlarımızın güvenliğine büyük katkıda bulunacaktır.

Diş hekimliği alanındaki çağdaş gereksinimler doğrultusunda, güçlü ve donanımlı akademik kadromuz tarafından hazırlanan eğitim programımız sayesinde; fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz, ağız ve diş sağlığı konusunda teorik ve pratik açıdan en güncel bilgi ve becerilerle donatılmış şekilde, ezbere dayalı olmayan, öğrenmeyi ve bilgiye erişmeyi bilen, bağımsız çalışabilen yetkin diş hekimleri olarak meslek yaşamlarına başlayacaklardır.

Fakültemizde beş yıllık diş hekimliği eğitim programını başarıyla tamamlayarak, “Diş Hekimliği” diplomasını alan ve “Diş Hekimi” (Med. Dent.) unvanı ile mezun olan öğrencilerimizi, çok geniş bir meslek yaşamı ve kariyer olanakları beklemektedir. Özel muayenehanelerinde hizmet verebilirler; kamu ya da özel diş hekimliği kurumlarında veya kuruluşlarında çalışabilirler; diş hekimliği doktora programlarına başvurarak doktora yapabilir ve sonrasında akademik kariyerlerine devam edebilirler; Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı’nda (DUS) başarılı oldukları takdirde, uzmanlık eğitimine başlayabilirler.

Fakültemiz; güçlü ve daha da güçlenecek olan akademik kadrosuyla, çağdaş diş hekimliği eğitimine iddialı ve kararlı bir şekilde devam etmektedir.

Öğrencilerimize başarılar dileriz.