Burslar

MENU

İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü
Uluslararası Çince Öğretmenliği Bursu (2022)

Uluslararası Çince Öğretmenlik Bursu, Çin Milli Eğitim Bakanlığı Çince Dil Eğitimi ve İş birliği Merkezi tarafından düzenlenmektedir. İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü, seçkin öğrencileri ve kurumda çalışan Çince öğretmenlerini, Çince öğretimi ve ilgili alanlarda eğitim almaları için Çin'deki üniversitelere göndermek üzere başvuruları kabul etmektedir.

 1. Çin vatandaşı olmamak;
 2. Bedenen ve zihnen sağlıklı olmak, iyi bir akademik geçmişe sahip olmak;
 3. Çin dili eğitimi ve ilgili çalışmalara kendini adamış olmak;
 4. 16-35 yaş arasında (1 Eylül 2021 tarihinden itibarıyla) olmak. Çince öğretmeni olarak görev yapan adayların 45 yaş, mezun olmamış adayların ise 25 yaş üstü olmaması gerekmektedir.


1.Uluslararası Çince Öğretmenliği Doktora Bursu

Akademik dönem her sene Eylül ayında başlar ve burs süresi 4 yıldır.

Yabancı dil olarak Çince öğretimi, dilbilim, Uluslararası Çince Öğretmenliği veya eğitimle ilgili ana dallarda yüksek lisans derecesine sahip olunmalıdır. HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı en az 200 puan (6. Seviye) ve HSKK en az 60 puan (İleri Seviye) şartı aranır. Çince öğretimi ve ilgili alanlarda 2 yıldan fazla iş tecrübesine sahip olunmalıdır. Çin'de eğitimlerini tamamladıktan sonra bir öğretim kurumu ile iş sözleşmesi olan veya benzeri nitelikte bir kanıt sağlayabilecek adaylara öncelik verilecektir.

2.Uluslararası Çince Öğretmenliği Yüksek Lisans Burs

Akademik dönem her sene Eylül ayında başlar ve burs süresi 2 yıldır.

Adaylar, lisans derecesine sahip olmalıdır. HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı 210 puan (5.Seviye) ve HSKK en az 60 puan (Orta Seviye) şartı aranır. Çin'de eğitimlerini tamamladıktan sonra bir öğretim kurumu ile iş sözleşmesi olan veya benzeri nitelikte bir kanıt sağlayabilecek adaylara öncelik verilecektir.

3.Uluslararası Çince Öğretmenliği Lisans Bursu

Akademik dönem her sene Eylül ayında başlar ve burs süresi 4 yıldır.

Adaylar, lise diplomasına sahip olmalıdır. HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı en az 210 puan (4.Seviye) ve HSKK en az 60 puan (Orta Seviye) şartı aranır.

4.Bir Yıllık Dil Eğitim Programı Bursu

Akademik dönem her sene Eylül ayında başlar ve burs süresi 11 aydır. Çin'de eğitim görmekte olan öğrenciler kabul edilmemektedir. Uluslararası Çince Öğretmenliği bölümü için, HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı en az 270 puan (3.Seviye) ve HSKK şartı aranır. Çin Dili ve Edebiyatı, Çin Tarihi, Çin Felsefesi bölümleri için, HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı en az 180 puan (4.Seviye) ve HSKK 60 puan (Orta Seviye) şartı aranır.

Çince bölümü için, HSK - Çince Seviye Tespit Sınavı en az 210 puan (3.Seviye) ve HSKK şartı aranır.

5.Bir Dönemlik Eğitim Programı

Her sene Mart ve Eylül ayında akademik dönem başlar ve burs süresi 5 aydır. X1 ve X2 vizesine sahip olanların başvuruları kabul edilmez. Uluslararası Çince Öğretimi, Çin Dili ve Edebiyatı, Çin Tarihi, Çin Felsefesi vb. alanlarda Uluslararası Çince Sınavı 3. seviye HSK'da en az 180 puana ve HSKK puanına sahip olunmalı veya Çin Tıbbı, Tai Chi kültürü alanlarında HSK puanına sahip olunmalıdır ve tercihen HSKK puanına sahip olunmalıdır.

6.Dört Haftalık Eğitim Programı

Kabul her yıl Temmuz veya Aralık aylarında yapılır ve burs süresi 4 haftadır. Pasaportlarında X1 ve X2 vizesi olan başvurular kabul edilmemektedir.

Çince dil eğitimi, Çin tıbbı, Tai Ji kültürü, Çin dili + Çin aile yapısı gibi alanlarda HSK puanı gereklidir. Tavsiye eden kurum, 15 kişilik gruplar oluşturarak Çin'deki çalışma planını belirlemek için önceden kabul merkezinin onayına sunmalıdır.

7.Ortak Eğitim Projesi

Merkezimiz ilgili milli eğitim bakanlığı, üniversiteler ve kabul kurumları ile iş birliği yaparak burs verir. Kayıt şekli, kurallar, kontenjan ve diğer tüm bilgiler Uluslararası Çince Öğretmenlik Bursu başvuru sitesinde hemen yayınlanır ve güncellenir.

1- İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü'nden tavsiye mektubu almak için lütfen aşağıdaki bilgileri ci@okan.edu.tr adresine iletiniz.

- Kişisel bilgiler

Türkçe Ad Soyad
Çince Ad Soyad
Cinsiyet
Doğum tarihi
E-posta
Telefon
Başvuru yapmak istediğiniz burs türü
Başvurmayı düşündüğünüz Çin Üniversitesi

- Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının renkli taranmış kopyası
- HSK ve HSKK belgelerinin renkli taranmış kopyaları (belgeler 2 yıl süreyle geçerlidir)
- Kişisel beyan (Tavsiye mektubu alabilmek için en az 800 imden oluşan Çince öğrenme geçmişinizi ve bursun size sağlayacağı katkıları anlatan bir yazı yazınız)

2- İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü'nden tavsiye mektubu aldıktan sonra tavsiye eden ve kabul eden kurumlar hakkında bilgi almak, online kayıt yaptırmak ve başvuru belgelerini göndermek için Uluslararası Çince Öğretmenlik Bursu başvuru web sitesine (cis.chinese.cn) giriş yapınız. Gerekli belgeler için lütfen Ek 2: Burs Başvuru Belgeleri Listesine bakınız.

Lütfen sistemdeki başvuru sürecini, onay bildirimlerini ve burs değerlendirme sonuçlarını takip ediniz. Burs alanların, Çin'de eğitim alma işlemleri için süreç, bursa hak kazandığına dair belgenin çıktısı ve kabul mektubuna göre belirlenen tarihte alıcı kurumlara kaydolmak için alıcı kurumlardan teyit almaları gerekir.

3- Online başvuru için son tarih

Temmuz ayında kabul için: 10 Nisan
Eylül ayında kabul için: 10 Mayıs
Aralık ayında kabul için: 10 Eylül
Mart ayında kabul için: 10 Kasım

Kabulden yaklaşık 3 ay önce burs incelemeleri tamamlanır ve değerlendirme sonuçları açıklanır.

Kabul: İlgili üniversite, okul veya kurumun akademik takvimine göre eğitimin başlama tarihidir. Bursa kabul onay tarihi değildir.

4. Çin Köprüsü Yarışmasında Burs Kazananlar

Çeşitli Çin Köprüsü yarışmalarında “Uluslararası Çince Öğretmenlik Bursu” kazananlar, Uluslararası Çince Öğretmenlik Bursu web sitesine giriş yaparak burs belgesi ile başvuru belgelerini istenilen alıcı kuruma teslim etmelidir. Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen chinesebridge@chinese.cn adresine danışabilirsiniz.

5. Diğer

 • İlgili mesleki eğitim programları ve öğretim kurslarıyla ilgili bilgi için istenilen alıcı kuruma danışabilirsiniz.
 • Başvuru sahipleri, istenilen alıcı kurumun özel kabul koşullarını ve kayıt tarihlerini öğrenerek başvuru belgelerini ilgili düzenlemelere uygun olarak sunmalıdır.
 • Zamanında kayıt yaptırmayan, gerekli sağlık koşullarını sağlayamayan, okulu yarıda bırakan veya eğitimini donduranların bursu iptal edilir.

Burs; Eğitim harcı, konaklama, yaşam masrafları (dört haftalık eğitim hariç) ve kapsamlı sağlık sigortasını kapsar.

1- Eğitim harcı; Burslu öğrencilerin eğitim masraflarını, kültürel etkinliklere katılım ve Çince sınav ücretlerinin alıcı kurum tarafından karşılanmasıdır.

2- Konaklama; Öğrenciye kabul kurumu tarafından genellikle çift kişilik odalarda ücretsiz konaklama temin edilmesidir. Öğrencilerin başvurusu üzerine kabul kurumunun onayına müteakip kampüs dışı konaklama için kurum tarafından aylık veya üç aylık ödeme yapılır. Doktora öğrencileri için 1.000 CNY/Ay ve diğer burs türleri için 700 CNY/ay olarak belirlenmiştir.

3- Yaşam masrafları kabul kurumu tarafından aylık ödenir. Lisans, bir yıllık ve bir dönem eğitim için burs hakkı kazanan öğrencilere 2500 CNY/Ay, Uluslararası Çince Öğretmenliği bölümü yüksek lisans öğrencilerine 3000 CNY/Ay, Uluslararası Çince Öğretmenliği bölümü doktora öğrencilerine 3500 CNY/Ay olarak belirlenmiştir.

Burslu öğrenciler, kabul mektubunda belirtilen zamanda kayıt yapmalıdır, aksi takdirde bursları iptal edilir. Cari ayın 15'inden önce (15'i dahil) kayıt yaptıranlara cari aydaki yaşam giderlerinin tamamı, 15'inden sonra kayıt yaptıranlara ise cari ayın yaşam giderlerinin yarısı ödenecektir.

Eğitim dönemi içinde kişisel nedenlerden ötürü (kış ve yaz tatilleri hariç) 15 günden fazla süreyle Çin'den ayrılan burslu öğrencilerin ayrı oldukları süre boyunca yaşam giderleri askıya alınır.

Kişisel nedenlerle okulu donduran, bırakan veya alıcı kurumdan disiplin cezası alan burslu öğrencilerin bildirilen tarihten itibaren yaşam giderleri kesilir.

Mezunların yaşam giderleri, okul tarafından belirlenen mezuniyet tarihinden sonraki iki hafta içinde ödenir.

4- Kapsamlı sağlık sigortası, Çin Milli Eğitim Bakanlığı'nın Çin'de öğrenim görmeye ilişkin ilgili yönetmeliklerine göre uygulanır ve alıcı/kabul kurumları tarafından toplu olarak satın alınır. Dört haftalık eğitim için standart 160 CNY/Kişi, bir dönem eğitim için 400 CNY/Kişi ve birden fazla akademik yıl için 800 CNY/Kişi olarak belirlenmiştir.

1. Tüm Başvuru Sahipleri İçin,

 • Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının renkli taranmış kopyası.
 • HSK ve HSKK belgelerinin renkli taranmış kopyası (belgeler iki yıl geçerlidir).
 • Tavsiye eden kurum yetkilisinden alınan tavsiye mektubu.

2. Akademik Dereceli Öğrenciler İçin,

 • Alınan en yüksek derece belgesi (ya da mezun durumunda/mezun olacağını kanıtlar belge) ve okuldan alınan not dökümü.
 • Uluslararası Çince Öğretmenliği alanında doktora yapmak isteyenler, ilgili alandaki profesör, doçent veya eş değer unvana sahip veya daha üst makamdan iki adet tavsiye mektubu ibraz etmelidir. Çince kişisel beyan (başvurulan alan hakkındaki bilginizi ve araştırma planınızı anlatan yaklaşık 3000 imden oluşan bir plan) sunulmalıdır. Çin'de eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmak üzere herhangi bir eğitim kurumu ile iş sözleşmesi olan veya benzer nitelikte bir kanıt sağlayabilecek adaylara öncelik verilecektir.
 • Uluslararası Çince Öğretmenliği alanında yüksek lisans yapmak isteyenler, doçent veya daha üst makamdan iki adet tavsiye mektubu ibraz etmelidir. Çin'de eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmak üzere herhangi bir eğitim kurumu ile iş sözleşmesi olan veya benzer nitelikte bir kanıt sağlayabilecek adaylara öncelik verilecektir.

3. Hâlihazırda Çince öğretmeni olarak çalışan adaylar iş veren kurum tarafından çalışan belgesi ve tavsiye mektubu ibraz etmelidir.

4. 18 yaşın altındaki adaylar Çin'deki vasileri tarafından imzalı vesayet belgesi sunmalıdır.

5. Başvuruda bulunanlar alıcı/kabul kurumunun talep ettiği diğer belgeleri de ibraz etmelidir.