Fotoğraflarla Belarus

MENU

Leylekler Belarus kültürünün en önemli sembollerindendir. Yaz döneminde ülke içinde yapılan yolculuklar sırasında leylek gruplarına oldukça sık rastlanır.

Belovezhskaya Puscha Milli Parkı, Avrupa’nın en eski ekolojik sistemlerinden biridir ve yüzlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alır. Belarus’un %40’ı ormanlarla kaplıdır.

Belarus, geleneklerine bağlı bir ülkedir. Günlük yaşantıda geleneksel kıyafetlere yalnızca bazı köylerde rastlansa da her yıl ülkenin çeşitli bölgelerinde ülkenin tarihini ve geleneklerini yansıtmayı hedefleyen ulusal ve uluslararası birçok festival düzenlenmektedir.

Mir Kalesi’nin yapımına 15.yy’da başlanmış ve kalenin inşaası 16.yy’da tamamlanmıştır. Birkaç yüzyıl boyunca ünlü Litvanyalı Radzivil ailesinin Belarus’taki kalelerinden biri olmuştur. Kale UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 628 Belarus köyünün sakinleri Nazilerce canlı canlı yakılmış ve bu köylerden 128’i bir daha yeniden inşa edilememiştir. Hatyn Köyü de bunlardan biridir. İkinci Dünya Savaşı’nda bir gece Nazilerce işgal edilen köyün 149 kişilik nüfusunun tamamı canlı canlı yakılmıştır.

Zafer Bayramı Belarus’un en önemli bayramıdır. Ülkede Sovyetler Birliği nişanına sahip çok sayıda gazi bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’nın Belarusta’ki en önemli merkezlerinden biri Brest Kalesi olmuştur. Kale bugün kısmen korunmakta ve bünyesinde savaşa dair büyük bir müze bulundurmaktadır.

Belarus’ta spor kültürün temel taşlarındandır. Kış sporları, balıkçılık, tenis, buz hokeyi, avcılık, güreş vb. birçok alanda spor müsabakaları gerçekleşmekte ve spor sevgisi çocuk yaşta kazandırılmaktadır.

Tiyatro, opera ve diğer sahne sanatları Belaruslular için çok değerlidir. Başta başkent Minsk’te olmak üzere ülkenin büyük küçük tüm şehirlerinde çok sayıda kültürel aktivite düzenlenmektedir.

Motalskiya Prysmaki Yemek festivali
Belarus mutfağında patetes çok önemli yer tutar. Öyle ki, patatesten 250 çeşit yemek yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi ve görsel için Belarus Cumhuriyeti Resmi Web Sitesi
Belarus Tanıtım Filmi

Belarus: One Day In Life (2012)
Minsk / Belarus - Беларусь / Минск (22 Timelaps)