Haberler

Fikir Hızlandırma Kampı

11 Ağustos 2015

Sosyal Girişimcilik Fikir Hızlandırma Kampı başarıyla tamamlandı

Türkiye’de ilk kez 9 gün olarak Okan Üniversitesi Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi (OSGM) ile Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi (SOGLA) işbirliğiyle düzenlenen Sosyal Girişimcilik Fikir Hızlandırma Kampı,  18-26 Ocak 2014 tarihleri arasında Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Genç sosyal girişimciler, Türkiye’de sosyal girişimcilik alanında yetkin isimlerle bir araya gelip fikirlerini geliştirme fırsatını yakaladı.

Sosyal fayda üretebilecek fikirlere sahip gençlerin, fikirlerini hayata geçirmeden önce sosyal girişimcilik uzmanları ve tecrübeli girişimcilerle görüş alışverişinde bulunduğu, deneyimlerini öğrendiği kamp kapsamında başta Okan Üniversitesi Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi (OSGM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ezgi Yıldırım Saatçi ve Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi (SOGLA) Kurucusu Timur Tiryaki olmak üzere birçok akademik kurum ve merkezden uzman eğitimler verdi. Kampa ayrıca eğitimci ve konuşmacı olarak Sosyal İnovasyon Merkezi’nden Suat Özçağdaş, Ashoka’dan Nick Mcgirl, SOGLA’dan Göksel Gürsel ve Sezin Paslıoğlu, Prof. Rachida Justo, Serdar Apaydın ve Kutlu Kazancı da katıldı. Öğrencilere, Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik, Sosyal İşletmecilik kavramlarını kapsayan eğitimlerin yanı sıra uygulama odaklı sosyal girişimciler için Liderlik Becerileri: Stratejik Düşünme, Takım Yönetimi, Etkili İletişim, Topluluk Önünde Konuşmak ve Etkili Sunum Teknikleri, Global Sosyal Girişimci Ağı, Sosyal İnovasyon, Sosyal Girişimciler için İş Planı, Teknolojiyi Kullanarak Sosyal Değer Yaratmak, Sosyal Medya'yı Etkin Kullanmak ve E-Verimlilik Araçları konularında da kapsamlı eğitimler verildi.

Kamp katılımcılarına kendi projelerini uygulama aşamasında faydalı olacak Business Model Canvas ve Flipchart Toplumsal Sorun Tespit Ederek Çözüm Üretme gibi atölye çalışmaları ile iş planlarını oluşturma fırsatı sağlandı. “TurkishWINN” Kurucusu Melek Pulatkonak,” E-Hastam” kurucusu Cihan Çetin ve “Askıda Ne Var?” kurucusu Oğuzhan Canım, kamp süresinde yeni sosyal girişimci adaylarına kendi tecrübelerini aktarıp önerilerde bulunarak yol gösterdiler.

Galeri