Mimari Restorasyon

MENU

Mimari restorasyon programının amacı Tabiat ve Kültür varlıklarının korunması alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir. Mimari restorasyon sektörü ofislerde, şantiyelerde ve laboratuvar çalışmalarında çalışmak üzere, koruma ve restorasyon hakkında gerekli bilgi ve bilince sahip, prosedüre hakim, pratik ve teorik yeteneklere sahip, konunun öneminin farkında teknik elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Öğrencilere sektöre hazırlarken bu konulara dikkat etmenin yanı sıra konusunda uzman hocalar tarafından sürdürmektedir. Öğrencilerin, rölöve çıkarma, malzeme bilgisi, mevzuat bilgisi, yapı bilgisi, mimari detay bilgisi, mimarlık ve sanat tarihi bilgisi konularında geliştirildikleri bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Ön lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin, ÖSYM nin yapmış olduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'na girip başarılı puanı almaları durumunda, üniversitelerin kontenjanları dahilinde; Çini, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi, Geleneksel Türk El Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık

Programda mevcut olan (toplam 67 kredi karşılığı) derslerin tümünü başarı ile tamamlamak, 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmek ve zorunlu olan 40 günlük mesleki stajını yapıp, hazırladığı staj raporundan staj kabul onayını almış olmak.

Eğitim Süresi: 2 Yıl
İsteğe Bağlı Hazırlık: Var
Puan Türü: YGS-5
İkinci Öğretim: Var

Ders müfredatını görüntülemek için tıklayınız.

Danışma Komitesi

  • Alparslan GÜL - Sanat Tarihçisi
  • Füsun OKER KARAGÖZ - Tezhip Sanatçısı
  • Namık KUTLU - Harita Mühendisi - Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yetkin Gayrimenkul Değerleme A.Ş.
  • Nur Mutlu SARITAŞ - Mimar
  • Semih YILDIZ - Harita Mühendisi - Graftek A.Ş. Satış Koordinatörü ve CSY Ölçüm Harita İnşaat Tic. Ltd. Şti. Sahibi