Mimari Restorasyon

MENU

Meslek adaylarının liderlik ve girişimcilik vasıflarını geliştirici, uygulama (yaparak öğrenme) ağırlıklı bir eğitim modeli benimsenmektedir. Kuramsal derslerin pratik çalışmalarla bütünleştirilerek uygulandığı eğitimde; mimarlık alanının temel prensipleri işlenmekte, geniş bir disiplin yelpazesindeki seçmeli dersler ile öğrencilerin uzmanlaşabilmesi hedeflenmektedir. Eğitim sürecine uygulamacı mimarların etkin katılımı ile öğrencilerin gerçek dünya ile eğitim içinde karşılaştırılması ve onların meslek çevresi erken tanıması amaçlanmaktadır.

Mezun olduklarında “Restorasyon Teknikeri” ünvanı alan öğrencilerimiz iki yıl boyunca gerek proje gerek uygulama süreçlerine yönelik eğitim alırlar.

Programımızda ilk yıl, teknik ve teorik bir altyapı oluşturmaya yönelik dersler yer alırken, ikinci yıl öğrencilerimiz, proje hazırlama ve şantiye uygulamalarına yönelik bir program dâhilinde ders alırlar. Ders planları öğrencilerin bireysel mesleki niteliklerinin geliştirilmesinin yanında kolektif çalışma beceri ve sorumluluklarının da geliştirilmesine yönelik oluşturulmaktadır. Alanında deneyimli kadrolu eğitmenlerimizin yanında iş hayatında aktif olarak yer alan uzman eğitmenlerimizle öğretim kadromuz her geçen yıl gelişmektedir.

Ayrıca bu genel programı destekleyici teknik ve teorik seçmeli derslerimiz mevcuttur. Yine, teknik gezi, seminer ya da konferans katılımı gibi okul dışı etkinliklerle de programımız desteklenir.

İsteyen öğrencilerimiz merkezi dikey geçiş sınavı ile mimarlık ya da iç mimarlık gibi alanla ilgili belirli lisans programlarına yerleşebilirler.

Bunun için destekleyici hafta sonu kurslarımız bulunmaktadır.

Vizyonumuz, alanında nitelikli, etik ve ilkesel değerlerin bilincinde, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık bireyler yetiştirmektir.


Eğitim Süresi: 2 Yıl

Puan Türü: TYT

İngilizce Hazırlık: İsteğe Bağlı

Program Türü: Örgün Öğretim

Eğitim Kampüsü: Tuzla Kampüsü

Staj: İsteğe bağlı

Program Danışmanı

Öğr. Gör. Arzu Kurun

  • Ofis Bilgisi: Tuzla Kampüsü C Blok Giriş Katı C111

Lisans: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Yüksek Lisans: Gazi Üniversitesi

Araştırma Konuları : Koruma, Yenileme ve Restorasyon, Mimari Tasarım, Yapı, Çevre, Yerleşim ve Ürünlerde Koruma, Restorasyon, Yenileme

Danışma Komitesi

  • Alparslan GÜL - Sanat Tarihçisi
  • Füsun OKER KARAGÖZ - Tezhip Sanatçısı
  • Namık KUTLU - Harita Mühendisi - Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yetkin Gayrimenkul Değerleme A.Ş.
  • Nur Mutlu SARITAŞ - Mimar
  • Semih YILDIZ - Harita Mühendisi - Graftek A.Ş. Satış Koordinatörü ve CSY Ölçüm Harita İnşaat Tic. Ltd. Şti. Sahibi