Fotoğraflarla Rusya

MENU

Çift başlı kartal Rusların geleneksel armasıdır. Armayı ilk kullanan III.Ivan (Korkunç İvan)'dır. Arma, Rusya'nın Ortodoks olduğunu simgeler. Çift başlı kartalı ilk olarak Bizans İmparatorluğu kullanmıştır. Ancak daha sonra bu armayı III.İvan sahiplenmiştir. Günümüzde çoğu Ortodoks devlet bu veya benzeri armaları kullanmaktadır.

Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak kabul edilmekte ve 'Sibirya’nın Mavi Gözü' olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda 25 milyon yıla uzanan oluşumuyla da dünyanın en yaşlı gölüdür. Baykal Gölü 1700’den fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. 1996 yılından bu yana da UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alır.

Kızıl meydan ve Moskova Kremlini, 13. yüzyıldan St.Petersburg’un kuruluşuna kadar Rusya tarihinde meydana gelen her olayla doğrudan ilişki içerisinde olmuştur. Meydanda Kremlin, Aziz Vasil Katedrali, Lenin Mozolesi gibi birçok eser bulunmaktadır. Meydan 1990 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları arasında yer almaktadır.

Rusya topraklarında 160’tan fazla halk yaşamaktadır. Bu nedenle her bölgenin kendine ait gelenekleri ve yaşam tarzı vardır.

Yakutlar, Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinde yaşayan ve yaklaşık 500,000 nüfusa sahip bir Türk halkıdır.

Rusya’nın Moğolistan’a yakın bölgelerinde ise birçok şaman kabile yaşamaktadır.

Tatarlar Rusya’daki en kalabalık halklardandır. Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Rusya’nın diğer bölgelerinde dört milyona yakın Tatar yaşamaktadır.

Büyük Vatanseverlik Savaşı (Rusça: Великая Отечественная война) Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerinde kullanılan ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Haziran 1941 ile 9 Mayıs 1945 tarihleri arasında Nazi Almanyası ve diğer Mihver Devletleri ülkelerine karşı anavatan topraklarını savundukları savaşa verilen isimdir.

Büyük Vatanseverlik Savaşı SSCB için bir dönüm noktası olmuştur ve günümüz Rusyasının tarihi açısından da çok önemlidir. Sovyetler Birliği savaş sırasında 6,8 milyon askerini kaybetmiştir ve ayrıca 4,4 milyon askeri esir düşmüş ya da kaybolmuştur. Savaş sırasında ölen sivillerle birlikte bu rakam 26,6 milyona çıkmaktadır.

Zafer Bayramı Rusya’nın en önemli bayramıdır. Ülkede Sovyetler Birliği nişanına sahip çok sayıda gazi bulunmaktadır.

Rusya’da spor Sovyetler Birliği döneminden de gelen değerlerden ötürü kültürün temel taşlarındandır. Kış sporları, tenis, su sporları, buz hokeyi, voleybol, avcılık, futbol, atletizm, güreş vb. alanlarda dünya çapında ünlü birçok Rus sporcu bulunmaktadır.

Tiyatro, opera ve bale Ruslar için çok değerli ve önemli sanat dallarındandır. Dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu 1776 yılında kurulmuştur.

Rus edebiyatının dünya edebiyatındaki saygın bir yeri vardır. Başta Puşkin olmak üzere Tolstoy, Dostoyevski, Gogol, Çehov, Gorki, Lermontov, Turgenyev, Nabokov, Mayakovski, Vysotski, Tsvetayeva gibi ünlü yazar ve şairlerin eserleri dünyanın en iyi edebi eserleri arasında gösterilmektedir.

Rusya’da resim ve müzik sanatına da çok önem verilir. İlya Repin, İvan Ayvazovski, Vasili Kandinski İvan Kramskoy, İvan Şişkin en bilinen ressamlardandır.

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası Rusya’nın en önemli orkestralarındandır. Orkestra 80. Kuruluş yılı olan 2010 yılında Türkiye’de de sahne almıştır.

Maslenitsa, çoğu Slav toplumunda baharın gelişini simgeleyen bayram olarak kutlanır. Geleneksel olarak Maslenitsa’da krep olarak bilinen blinylar tüketilir.

Rus mutfağı ağırlıklı olarak domuz etli yemeklere sahip olmakla beraber oldukça geniştir. Borş çorbası ve mantı olarak bildiğimiz Pelmeni en yaygın tüketilen geleneksel Rus yemeklerindendir.

Kvas, siyah ekmeğin mayalanmasıyla elde edilen hafif alkollü bir içecektir. Rus kültüründe Kvas köklü bir geleneğe sahiptir. Bu gelenek Rus edebiyatında da kendini gösterir. Tolstoy’dan Gorki’ye, Dostoyevski’den Çehov’a birçok Rus yazarın eserinde kvastan bahsedilmektedir. Kvasın yanı sıra bizim semaver diye bildiğimiz samovar da Rus kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yine birçok edebi eserde samovar karşımıza çıkmaktadır.

Russia Welcomes You