Haberler

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Ukrayna'da Misket Bombası “Yoğun” Bir Şekilde Kullanıldı

22 Ekim 2014


Shamil Zhumatov / Reuters. Bir adam son bombardımanda hasar gören dairedeki enkazı temizliyor.
Donetsk/Ukrayna 19 Ekim 2014

Merkezi New York'da bulunan İnsan Hakları İzleme Komitesi, hem hükümet güçlerinin hem de Rusya yanlısı ayrılıkçıların Doğu Ukrayna'da misket bombası kullandığını ileri sürdü.

Kiev hükümetinin askeri sözcüsü ise suçlamaları reddetti. Ayrılıkçılar ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Misket bombaları havada patlayarak, futbol sahası büyüklüğündeki bir alana daha küçük onlarca bomba yayıyor. 2010 yılında uluslararası bir yasa haline gelen misket bombalarının yasaklanmasına dair anlaşmaya pek çok ülke imzalamıştı. Ancak Ukrayna bu anlaşmaya henüz taraf değil.

İnsan Hakları İzleme Komitesi, Nisan'dan bu yana 3 bin 700 insanın hayatını kaybettiği Doğu Ukrayna'da bir hafta boyunca süren incelemelerden sonra misket bombası kullanıldığını tespit ettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, incelemelerin çoğu saldırıda kimin sorumlu olduğunu kesin olarak kanıtlayamıyor. Ancak buna rağmen içinde bulunduğumuz ayda, ayrılıkçı güçlerin kalesi olarak görülen Donetsk şehrindeki “kanıtların Ukrayna hükümet güçlerinin bazı misket bombası saldırılarından sorumlu olduğunu işaret ettiği” belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Komitesi'nde görevli üst düzey bir silah araştırmacısı olan Mark Hiznay, “Çoğu ülke tarafından yasaklanan bir silahın Doğu Ukrayna'da bu denli yoğun olarak kullanıldığını görmek oldukça şaşırtıcı. Ukraynalı yetkililer misket bombalarının kullanılmaması için üstlerine düşen görevi yapmalı ve misket bombalarını yasaklayan anlaşmaya imza atmalı,” yorumunda bulundu.

İncelenen 12 olayda misket bombalarının en az altı kişinin ölümüne ve pek çok kişinin de yaralanmasına yol açtığı belirtlidi.

Misket bombalarının kullanıp kullanılmadığını anlamak için silahın yol açtığı kraterlere, şarapnel parçalarına, etki sahasında bulunan bomba kalıntıları ile çevredeki roket kalıntılarının incelendiği ifade edildi.

Askeri sözcü Andriy Lisenko ise misket bombalarının kullanılmadığını, bombaların ancak uçak yoluyla atılabildiğini ancak ateşkesin yapıldığı 5 Eylül'den bu yana Doğu Ukrayna'da bombardıman yapılmadığını söyledi. 

İnsan Hakları İzleme Komitesi henüz kesin olmasa da Rusya yanlıların da misket bombası kullanmış olabileceğini ifade etti.

Rusya ise isyancılara yardım etmek için Ukrayna'ya silah ya da askeri birlik gönderildiği iddialarına karşı çıkıyor. Ancak İnsan Hakları İzleme Komitesi,  misket bombası kullanmaması ve misket bombalarını yasaklayan anlaşmayı imzalaması için Rusya'ya baskı yapıyor.

Kaynak