Tarihçe

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı, 1986 yılında toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda, spor, sağlık ve eğitim sorunları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmak, sorunların ülke bütünlüğü içinde çözümüne ilişkin öneriler hazırlayarak bunların çözümünde devlete yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.

Türkiye'nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim-öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır. Hızla büyüyen Üniversite, 2006-2007 öğretim yılından itibaren yeni ve modern Tuzla Kampüsü’ne yerleşmiştir. Okan Üniversitesi, 2014-2015 öğretim yılına 8 fakülte (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi), 2 yüksekokul (Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu) ve 2 meslek yüksekokulu (Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu) ile devam ediyor.

‘İş Yaşamına En Yakın Üniversite’ sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi alanlarında uzman akademik kadrosuyla, eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan, uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getirmektedir. 2006-2007 öğretim yılında ilk mezunlarının veren üniversite, bu iddiasını kanıtlamıştır.  Mezunların hepsi işe yerleşmiştir.

Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak İş Yaşamına Hazırlık Programı kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadırlar. İş Yaşamına Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilmekte ve mezun olduklarında diplomalarına iş tecrübesine ilişkin sertifikalar da eklenmektedir.

Okan Üniversitesi'nin DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), Türk Avrasya İş Konseyleri, Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye Seyahat Acenteleri Derneği, Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Birliği, Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, Türk Kızılayı, Festo San. Tic. A.Ş., Akfırat Belediyesi gibi iş hayatına yönelik kurumlarla ve Pekin Kültür ve Dil Üniversitesi, Murray State University, Anadolu Üniversitesi gibi eğitim kurumlarıyla ile işbirliği protokolleri vardır.

Çağdaş mimarisiyle öne çıkan Tuzla Kampüsü, modern bir üniversitenin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Tuzla Kampüsü öğrencilerin en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak modern derslikler, bilgisayar ve teknik laboratuvarlar, kütüphane, konferans salonları, spor merkezleri, kafeterya ve restoranlarla donatılmıştır.

Kampüs, Sabiha Gökçen Havaalanı'na, F1 Pisti'ne yakınlığıyla da  farklı imkanlar sunmaktadır. 2008 yılında faaliyete geçen Sosyal Merkez'de, cep sineması, sauna,  kafeteryalar,  kokteyl salonu, alış veriş merkezi,  kulüp odaları bulunmaktadır. Ayrıca 400 kişilik spor salonu, yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol, voleybol, futbol sahalarının bulunduğu Spor Merkezi de öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için tasarlanmıştır.

Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde 2’si kızlar, 2’si erkekler için olmak üzere 4 yurt binasına ek olarak inşa edilen Meral Okan Öğrenci Yurdu ile 2015-2016 Akademik Yılı’nda Tuzla Kampüsümüzdeki yurtların kapasitesi toplam 1500 öğrenciye ulaşmış oldu. Yurtlarda, etüt odaları, yemek salonu, kafeterya ve temizlik servisi, çamaşırhane, gece-gündüz yurt güvenliğini sağlayan güvenlik ekibi, sürekli  doktor bulunan reviri, kablolu ve kablosuz  internet  sistemi bulunmaktadır. 

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı’nın diğer hizmetleri
Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı’nın eğitim alanındaki bir diğer faaliyeti de Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Türkan – Ömer Okan Lisesi’ne yapılan destek ve yine aynı yerde inşa edilen öğrenci yurdudur.

Vakıf, ülkemizin yanı sıra yurtdışında da faaliyetlerde bulunmaktadır. Kazakistan'ın Petropavlovsk şehrinde Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eşi Sara Nazarbayev ve Aoot Sultan'ın himayesinde kurulan Kazakistan Classic Gym School bünyesindeki Türkçe eğitim yapan sınıfın ihtiyacı olan Türkçe ders kitapları, Türkçe-Rusça sözlük, Atatürk posterleri, Türkiye haritaları ile tüm ders araç ve gereçleri 1996-1997 Eğitim-Öğretim Yılı’nda vakıf tarafından temin edilmiştir. Bu özel sınıfa olan ilgi, destek ve yardım devam ettirilmektedir.

Spor
Vakıf, eğitim alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere bağlı okul ve köy sahalarında ihtiyaç duyulan spor malzemelerinin temini konusunda çalışmalar yapmaktadır. Vakıf, köy ve kazalarda spor sahaları yapımı konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Sağlık
Antalya Kemer, Çamyuva Beldesi'nde yaptırılan Bekir Okan Sağlık Ocağı, Sağlık Bakanlığı'na devredilmiş olup, yöre halkına ve bölgeyi ziyaret eden turistlere hizmet etmektedir.  Vakıf, yataklı sağlık kurumlarına da yardım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Acıpayam Devlet Hastanesi yardım yapılan hastanelerden sadece biridir.

Çevre
Çevre faaliyetleri çerçevesinde, Bekir Okan Hatıra Ormanı ve Mehmet Okan Hatıra Ormanı ile birlikte 1997-1998 yıllarında İstanbul Silivri’de 4.000 ağaçlık Türkan-Ömer Okan Hatıra Ormanı oluşturulmuştur. 1998 yılı içinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde Bekir Okan Parkı ve Çocuk Oyun alanı inşaatı tamamlanmıştır.

Kültür Faaliyetleri
Airna-Ata Ortaklık Devlet Müzesi'nde 4-14 Mayıs 1998 tarihleri arasında Cumhuriyetimizin 75. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye'nin Alma-Ata Büyükelçiliği, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi ve Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı işbirliğiyle 40 ressamın eserlerinden oluşan ‘Kazakistan Alma-Ata Ortaklık Müzesi Resim Sergisi’ düzenlenmiştir.