Tiyatro Özel Yetenek Giriş Sınavı

MENU

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı
Tiyatro Bölümü Özel Yetenek Giriş Sınavı 2020

Yoğun istek üzerine başvuru ve video gönderme süresi 23 Ağustos 2020, saat 17:00 ye kadar uzatılmıştır!

Başvuru ve 1. Aşama için Video Gönderme Dönemi: 4-23 Ağustos 2020
1.Aşama Sonuçları ve 2. Aşama Atölye Programlarının İlanı: 24 Ağustos 2020
2. Aşama Atölye Sınavları: 25-31 Ağustos 2020

Başvuru için tıklayınız

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Özel Yetenek Giriş Sınavı iki aşamalı ve çok basamaklı bir seçme sınavıdır.

Pandemi koşulları nedeniyle, bu yıl birinci aşamada adayların performansları video kayıtları üzerinden değerlendirilecektir.

Bu nedenle başvuru sırasında adayların önceden hazırladıkları videoları başvuru formu içinden yönlendirilecekleri bağlantı üzerinden sistemimize yüklemeleri gereklidir.Değerlendirmenin olabildiğince sağlıklı yapılabilmesi için adaylarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmelerini rica ediyoruz.

Birinci Aşama için Video İçerikleri:
Adayların, bu aşama için başvuru sırasında sisteme

 • bir dram parçası,
 • bir komedi parçası ve
 • bir şiir içeren

3 ayrı kısa video yüklemeleri gerekmektedir.
Her bir videonuz en fazla 3 dakika olabilir.

Video-1: Dram- Her adayın ilk videosu dram parçasını içeren video olmalıdır. Bu videonuz, daha önceden hazırlamış olduğunuz, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçilmiş bir tiradı oynarken yaptığınız kaydı içermelidir.

 • Bu videonun başında 10 saniye kadar hiçbir şey yapmadan kameraya bakarak durun.
 • Sonra adınızı, soyadınız, yaşınızı ve yaşadığınız yeri söyleyin.
 • Ardından oynayacağınız rolün adı, oyunun adı, oyunun yazarının adını belirtin.
 • Tiradınızı oynayın.

Video-2: Komedi- Bu videonuz, daha önceden hazırlamış olduğunuz, klasik ya da çağdaş oyunlar arasından seçtiğiniz bir komediden aldığınız bir tiradı oynarken yaptığınız kaydı içermelidir. Ad, soyad, yaş gibi bilgilerinizi bu video kaydında belirtmenize gerek yok.

 • Videonun başında sadece oynayacağınız rolün adı, oyunun adı, oyunun yazarının adını belirtin.
 • Tiradınızı oynayın.

Video-3: Şiir- Bu videonuz, dünyadan veya Türkiye’den bir şairin seçtiğiniz bir şiirini ezbere okurken yaptığınız video kaydını içermelidir.

 • Videonun başında şiirin ve şairin adını söyleyin.
 • Şiiriniz okuyun.

Lütfen hiçbir videonuzun arkaplanında müzik veya ses efekti kullanmayın.

Yukarıda belirtilen her bir videoyu sisteme yüklemeyen adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Videolarınızı kaydederken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Her bir videonuz en fazla 3 dakika uzunluğunda olsun. Hiçbir videonuzun 3 dakikayı geçmemesine özen göstermenizi rica ediyoruz.
 • Lütfen videonuzu tek planda ve kesintisiz kaydedin. Görüntüleri kurgulamayın, montaj yapmayın.
 • Videolarınız cep telefonlarınızın kameraları başta, elinizin altında olan ya da ulaşabileceğiniz herhangi bir dijital video kaydedici ile kaydedebilirsiniz. Görüntü ve ses kalitesinin hakkınızda sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğimiz düzeyde olması yeterlidir.
 • Videonuzu siz yada başkası kaydedebilir. Kendi yaptığınız kayıtlarda sizin kaydı başlattıktan sonra ve bitirmek için yapacağınız hareketlerin video içinde yer alması sorun yaratmaz, merak etmeyin.
 • Kaydı yaptığınız ortamda dikkat dağıtabilecek unsurların olabildiğince az olmasına dikkat edin.
 • Görüntüde sizden başkalarının olmamasına, sizin duyulmanızı engelleyecek seslerin yer almamasına özen gösterin.
 • Önünde durduğunuz yerin, arkaplandaki görüntünün olabildiğince yalın ve nötr olmasına dikkat edin.
 • Yüz ifadenizin net görünebilmesi için öndenve yandan yeterince ışık almaya çalışın.. Ancak yüzünüzde ışık patlamalarına neden olacak çok güçlü bir ışığın, doğrudan güneşin önünde bulunmaktan kaçının.
 • Kayıt boyunca tüm bedeninizin görünmesi gerekir. Ayak ucunuzdan başınızın üstüne kadar tüm bedeninizin videoda görünür olmasına dikkat edin. Ancak çerçeve içinde çok küçük kalacak kadar da uzakta durmamaya özen gösterin.
 • Kaydı yaptıktan sonra lütfen gözden geçirip görüntü ve ses kalitesi ile videodaki pozisyonunuzukontrol ediniz. Videoda yan veya başaşağı çıkmadığınızdan emin olunuz.
 • Videolarınız yaygın olarak kullanılan herhangi bir video formatında olabilir. .mp4, .mov,.avi, .wmw, .flv, .avchd, .webm, .mkv en yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.
 • Son olarak, sisteme yüklemenden önce, video dosyalarınıza adlandırırıken Ad_Soyad_Dram,Ad_Soyad_Komedi,Ad_Soyad_Siir formatında adlandırın. Örneğin Zeynep Çalışkan adlı bir adayın göndereceği video dosyalarının adları, kaydın .mp4 formatında olduğunu varsayarsak, şöyle olacaktır:
  Zeynep_Caliskan_Dram.mp4
  Zeynep_Caliskan_Komedi.mp4
  Zeynep_Caliskan_Siir.mp4

Not: Dikkat ederseniz video dosyalarının adlarında Türkçe karakterler kullanmadık. Çünkü dosyaların Internet üzerinden transferi sonrasında Türkçe karakterlerin tanınmadığı durumlarda isminiz anlaşılmaz hale gelebiliyor. Bu durumu önlemek için sizin de dosya adlarında Türkçe karakter kullanmamanızı rica ediyoruz.

Başvuruların son günlerinde aşırıyoğunluk dolayısıyla internet hatlarında ve sistemde oluşabilecek yükün videolarınızı yüklerken normalden uzun beklemenize neden olmaması ve gecikmemeniz için başvurularınızı son güne bırakmamanızı öneririz.

Başvur

İkinci aşama diğer tüm konservatuvar ve tiyatro bölümlerinden farklı olarak, 7-10 gün arası bir sürece yayılan Atölye Sınavları şeklinde yapılmaktadır. Bu aşama, Oyunculuk ve Sahne, Duyuş ve Ses, Konuşma ve Diksiyon, Hareket, Doğaçlama, Fiziksel Tiyatro gibi ana başlıklar altında yapılan atölye çalışmalarından ve sonunda yapılacak olan mülakattan oluşur.

Atölyeler seçimlerin sadece kısa sahne performansları ile değil, aday öğrencilerin birçok yönden daha uzun süre gözlenebildiği bir süreçle yapılabilmesine olanak tanıyacak ve sınav stresini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.

Pandemi koşulları nedeniyle bu yılki giriş sınavlarının ikinci aşamasını oluşturan Atölye Sınavlarımız online ve yüzyüze bileşenlerin birlikte yer alacağı biçimde yapılacaktır. Yüzyüze yapılacak atölyelerde aday öğrencilerimizin ve ekibimizin sağlığı açısından pandemiye yönelik korunma kurallarının uygulanacağı bir süreç olacaktır. Atölye sınavları programı sadece 2. Aşama sınavına girmeye hak kazanan adaylara gönderilir.

Başvurular sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için web sitemizdeki online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Başvuru ücreti ve hesap bilgilerine Başvuru Formu’nun sağ tarafındaki açıklamalardan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro Bölümü başvurularına ilişkin e-postayla veya web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilir, güncel gelişmeler için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı
Tiyatro Bölümü
Uzunçayır Cad. No: 4/A 34722 Hasanpaşa - Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0 (216) 325 48 18 /1654
E-Posta:tiyatro@okan.edu.tr