Anasayfa

MENU

Güç ve güvenlik tanımlarının farklılaştığı, siyaset yapma mekanizmalarının değiştiği günümüzde Avrupa Birliği önümüze kendine özgü bir uluslararası organizasyon olarak çıkmaktadır. Yönetişim için çok özel bir ulusüstü yapı olan Avrupa Birliği bu yapısı nedeniyle bir yandan da kendini yenilemek zorunda olan bir organizasyondur. AB kendini yeniden tanımlama ve yapılanma sürecinden geçerken, Türkiye- AB ilişkilerini de üye olma/olmama perspektifinden değil, Türkiye’nin bölgesel ve küresel alternatif bu oluşumda nasıl yer alacağına odaklanarak ele almak gerekmektedir. Türkiye’nin Avrasya, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki rolü ve önemi de AB ilişkileriyle bağlantılıdır.

Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerini bölgesel ve küresel değişimlerle ele alarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecini tüm siyasi, toplumsal ve ekonomik aktörleri dikkate alarak incelemek ve üniversitenin iç ve dış paydaşlarının AB süreci konusundaki farkındalığını artırmak vizyonuyla kurulmuştur.

Sosyal bilimler alanındaki tüm disiplinlerden araştırmacıları ve pratisyenleri bir araya getiren danışma kurulu ve küresel bağlamı göz önünde tutan yaklaşımıyla, Okan Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Uygulama Merkezi, farklı disiplinler ve yöntemlerden gelmiş araştırmacıları bir araya getirerek bilgilerini, araştırmalarını, deneyimlerini kendi aralarında paylaşabilecekleri, ortak etkileşim halinde olabilecekleri ortamlar yaratılmasını da amaçlamaktadır.

Duyurular

Tüm duyurular için tıklayınız

14 Ocak 2015

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı için son başvuru tarihi 31 Ocak 2015

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve özel sektör ve sivil...

devamı
24 Ekim 2014

Yeni Avrupa Komisyonu Göreve Başlamadan Kısa Bir “Genişleme Stratejisi ve Türkiye’nin Adaylık Süreci” Değerlendirmesi

Avrupa Parlamentosu 22 Ekim 2014 tarihinde yeni Avrupa Komisyonu’nu onayladı....

devamı
09 Ekim 2014

“Avrupa Komisyonu - 2014 Türkiye İlerleme Raporu” ve Değerlendirmeler

Değerli meslektaşlar,   Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2014 Türkiye İlerleme Raporu...

devamı

Haberler

Tüm haberler için tıklayınız

Avrupa Birliği Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ile buluştu
27 Kasım 2014

Avrupa Birliği Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ile buluştu

26 Kasım 2014 – İSTANBUL Avrupa Birliği Bakanlığı'nın düzenlediği Türkiye'nin Yeni...