Haberler

Ukrayna'da Sandıklar Açıldı

30 Ekim 2014

Kiev, 27 Ekim 2014  - Resmi olmayan sonuçlara göre “Petro Poroşenko Bloğu” Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinden %23 oy alarak birinci parti olarak çıktı. Bloğu, %21,8 oy alan Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un Genel Başkanı olduğu Halk Cephesi Partisi izledi.

Sandıktan çıkan bu iki partiyi Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovy liderliğindeki  .2 oy alan   Samopomoş takip etti. Rusya yanlısı muhalefet ise %7,8 oranında oy alarak meclise giren dördüncü parti olurken, Oleh Lyaşko'nun popülist milliyetçi Radikal Partisi %6,4, radikal milliyetçi Özgürlük Partisi %5,8 ve Avrupa Birliği yanlısı Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko'nun liderliğindeki Anavatan Partisi %5,6 oranında oy aldı. Ukrayna'da seçim barajı ise %5 olarak belirlenmişti.

 Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'nın 450 koltukluk yasama organı Verhovna Rada'yı geçtiğimiz Ağustos ayında feshetmiş ve Avrupa yanlıların mecliste çoğunluk sağlayabilmeleri için erken genel seçim kararı vermişti. Poroşenko ayrıca eski lider Viktor Yanukoviç'e yakın bürokratları da tasfiye etti.

Merkez Seçim Komitesi'nin bildirdiğine göre ise yalnızca 423 milletveklinin seçilmesi bekleniyor. Bunun nedeni Ukrayna'dan ayrılan Kırım'daki 12 bölge ile tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhanks eyaletlerindeki 15 bölge seçime dahil edilmemesi.