Duyurular

Gümrük Birliği’nin Kaderi 5 Temmuz’da Karara Bağlanıyor

01 Nisan 2013

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 1 Temmuz’da yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda Moskova yönetiminin yakın komşuları ile “tam entegrasyonu” sağlamak için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında uzun zamandır çalışmaların devam ettiği Gümrük Birliği 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi. 2 Temmuz’da Rassiskaya Gazeta bu birliğini “Rusya’nın Tarihi Seçimi” olarak değerlendirdi. Putin “Bu anlaşma üç ülkenin ortak paydası, birçok risk ve zorlukla karşılaşabiliriz ama bizim amacımız bunları en aza indirmek olmalıdır” dedi. Gümrük Birliği sayesinde üye ülke ekonomilerinde 2015 yılına kadar yüzde 15 büyüme sağlayacağı planlanıyor.

Daha önce, Rusya ve Kazakistan Başbakanları 28 Mayıs’ta Peterburg’da, Belarus’un katılmak istemediği toplantıda gümrük birliği anlaşmasını imzalamıştı. Rusya-Belarus arasındaki enerji krizinden dolayı birliğe rest çeken Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko, bu toplantıdan bir hafta sonra, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek Gümrük Birliği’ne katılmaya hazır oldukları açıklamasını yapmıştı. Ancak, Rusya-Belarus arasında son yaşanan doğalgaz krizinden sonra Belarus’un konu ile ilgili tavrı hala net değil. 5 Temmuz’da Astana’da üç ülkenin katılımı ile yapılacak toplantıda, Belarus’un tam olarak Gümrük Birliği’ne katılmayı isteyip istemediği netleşecek.